Zasady robienia zakupów na targowiskach

Poznańskie targowiska nie będą zamknięte, pod warunkiem że handlujący na nich kupcy i ich klienci będą przestrzegać ścisłych zasad zachowania higieny. Inkasenci będą codziennie sprawdzać, czy tak się dzieje.

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! [AKTUALIZACJA]

Poznańska kultura nadal działa - choć z konieczności w sieci. Instytucje kultury, także te pozarządowe, zawiesiły działalność stacjonarną, ale nie zwalniają obrotów. Zapraszamy na wycieczki po wystawach, projekcje filmowe czy koncerty, w których weźmiecie udział bez wychodzenia z domu. Prezentujemy przewodnik po najciekawszych kulturalnych adresach w poznańskiej kulturze! [AKTUALIZACJA: 25.03.20].

Potrzebna krew!

- Jeżeli jesteś zdrowy - oddaj krew! W całej Polsce zaczyna jej brakować, a jest ona stale potrzebna m.in. osobom przewlekle chorym oraz do ratowania ludzi w nagłych przypadkach - apeluje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, który sam jest honorowym dawcą i oddał krew w Poznaniu. W ostatnim czasie liczba krwiodawców spadła o ok. 60 procent.

Poznań w kontakcie z Shenzhen

Poznań jest w kontakcie z przedstawicielami Shenzhen - miasta partnerskiego, leżącego w chińskiej prowincji Guangdong. Być może uda się tam zakupić potrzebne testy i środki ochrony osobistej niezbędne dla poznańskiego personelu medycznego.

Pomoc dla przedsiębiorców - opłata za odbiór odpadów

Przedsiębiorcy z terenu aglomeracji poznańskiej, którzy wstrzymali lub znacznie ograniczyli swoją działalność w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, pytają o możliwości zawieszenia opłat za odbiór odpadów. Zarząd Związku Międzygminnego GOAP na bieżąco analizuje sytuację i wychodzi im naprzeciw.   

PLOT tworzy listę lokali z daniami na wynos

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna tworzy listę lokali, które oferują dania z dowozem lub na wynos. PLOT prosi też o kontakt każdą restaurację, która chce wesprzeć personel szpitali bezpłatnym posiłkiem. Dzięki temu jedzenie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. 

Zadbaj o miasto - użyj aplikacji "Poznań w porządku"

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w najbliższym czasie najbezpieczniej będzie pozostać w domu. Jeżeli jednak koniecznie musimy wyjść i po drodze natkniemy się na zalegające na ulicy śmieci lub inne nieprawidłowości dotyczące czystości, najlepiej będzie to zgłosić za pomocą darmowej aplikacji "Poznań w porządku".

Pomoc w kwarantannie

Osoby pozostające w kwarantannie domowej nie zostaną pozostawione bez opieki. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, wspólnie z Caritasem i Wojskiem Obrony Terytorialnej, wspiera takich mieszkańców w realizacji najpilniejszych potrzeb. Potrzebującym dostarczane są m.in. leki czy artykuły żywnościowe.  

Rękawiczki dla szpitala

Z uwagi na aktualną sytuację spowodowaną rozprzestrzenieniem się koronawirusa, akcja Wiosenne porządki 2020 zostaje zawieszona. Akcesoria mające służyć uczestnikom wspólnego sprzątania - w tym jednorazowe rękawiczki - trafiły do szpitala zakaźnego w Poznaniu, gdzie przysłużą się personelowi. 

Pomoc dla szpitala im. J. Strusia

Zainteresowanie wszelkimi akcjami niesienia wsparcia dla Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia jest ogromne. Każdy, kto chce pomóc bezpośrednio lecznicy, może to zrobić, przelewając środki na konto placówki.

Policja ostrzega przed oszustami

Wraz z kolejnymi zachorowaniami wywołanymi koronawirusem SARS-CoV-2, przybywa oszustów wykorzystujących zaistniałą sytuację. Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzega przed dokonywaniem podejrzanych transakcji finansowych. Wszelkie informacje należy zweryfikować przy pomocy sprawdzonego źródła. 

Organizacja pomocy dla szpitala

Coraz więcej poznaniaków chce pomagać szpitalom. Wsparcie musi być jednak przemyślane - także po to, by zapewnić bezpieczeństwo pomagającym i pracownikom placówki. Dlatego miasto przygotowało specjalny formularz i wyznaczyło pracowników, którzy będą czuwać nad tym, by do lekarzy i pielęgniarek trafiały potrzebne rzeczy.

Powtórka przed egzaminem

Szkoły i przedszkola będą zamknięte co najmniej do 25 marca, nie jest wykluczone przedłużenie tego okresu. Jak na razie Ministerstwo Edukacji Narodowej nie poinformowało o zmianie terminu tegorocznych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna zadbała o uczniów, którzy czas spędzony w domu zamierzają poświęcić na naukę, robiąc sobie powtórkę przed ważnym testem. Na stronie CZK można znaleźć pakiet materiałów edukacyjnych dla ósmoklasistów.