Koronawirus - działania miasta

Wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki zostały zamknięte, ich dyrektorzy zastosowali się do rekomendacji władz miasta. Nieczynne są też miejskie instytucje kultury. Miejski szpital im. J. Strusia zawiesza planowane zabiegi i prosi, by nie przychodzić bez potrzeby na SOR przy ul. Kurlandzkiej. Pacjentka z koronawirusem leżąca na jego oddziale zakaźnym nadal jest w ciężkim stanie.

Wszystkie miejskie placówki oświatowe zostały zamknięte, podobnie jak miejskie żłobki - grafika artykułu
Wszystkie miejskie placówki oświatowe zostały zamknięte, podobnie jak miejskie żłobki

Wszystkie miejskie placówki oświatowe zostały zamknięte, podobnie jak miejskie żłobki

- Pacjentka jest pod najlepszą opieką - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chciałbym podkreślić, że - wbrew podawanym w mediach informacjom - nie została ona nigdy odesłana z oddziału zakaźnego. Lekarze z Puszczykowa kontaktowali się wcześniej ze szpitalem im. J. Strusia, ale z zebranego zgodnie z wszystkimi wytycznymi szczegółowego wywiadu wynikało, że pacjentka nie spełnia kryteriów epidemiologicznych. Lekarze dochowali wszelkiej staranności. Obecnie kwarantanną w Poznaniu objęte jest kilkadziesiąt osób. Wszyscy, których dotknęła ta procedura, powinni bezwzględnie pozostać w domu - chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. 

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, pojechał do Warszawy na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Poruszył na nim ważne nie tylko dla Poznania aspekty: kwestię potrzebnego sprzętu ochrony osobistej dla pracowników medycznych, ryczałtu dla szpitali czy transportu sanitarnego.

Zamknięte zostały wszystkie miejskie instytucje kultury, w tym podlegające miastu kina. Miasto wysłało też pisma do prywatnych firm, które organizują imprezy, prosząc o ich wstrzymanie lub przełożenie. Odwoływane są kolejne wydarzenia w mieście. Zaplanowany na 15 marca bieg "Rekordowa dziesiątka" nie odbędzie się. Mecz Lecha z Legią, który był zaplanowany na sobotę, 14 marca, rozegrany zostanie bez udziału publiczności. 

ZM GOAP zawiesza przyjmowanie petentów w Biurach Obsługi Klienta przy ul. Św. Michała 43 , ul. 3 Maja 46 w Poznaniu oraz w delegaturach od 12 do 27 marca. Obsługa klienta odbywać się będzie telefonicznie oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Przyjęcia w swoich terenowych Punktach Obsługi Klienta, Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57 oraz w oddziale spółki przy ul. Ognik 20a zawiesza również ZKZL. Spółka zaleca wszystkim najemcom kontakt drogą mailową i telefoniczną, która będzie funkcjonować bez zmian w godzinach pracy ZKZL.

Szpital im. J. Strusia

Sytuacja w szpitalu jest poważna - pacjentka zakażona koronawirusem jest w poważnym stanie, ma zapewnione najnowocześniejsze metody leczenia. Tylko w ciągu ostatniej doby w placówce pobrano 39 wymazów do testów na obecność patogenu. Większość osób, od których je pobrano, udała się na kwarantannę domową i czeka na wyniki. 

- W całym szpitalu wprowadziliśmy zakaz odwiedzin - mówi Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. - Chcemy ustalić z NFZ zasady przekierowywania pacjentów do innych placówek. Na razie utrzymujemy działania poradniane, ale być może będziemy musieli je w najbliższym czasie ograniczyć. Przesuwane są planowane zabiegi - każdorazowo dzwonimy do pacjentów i informujemy ich o tym. Prosimy o wyrozumiałość, bo sytuacja jest wyjątkowa. I apelujemy: jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, nie przychodźcie państwo na SOR przy ul. Kurlandzkiej. 

Szkoły, przedszkola, żłobki

Wszystkie miejskie placówki oświatowe zostały zamknięte, podobnie jak miejskie żłobki. 

- Dzisiejsza konferencja premiera Mateusza Morawieckiego pokazuje, że nasza wczorajsza decyzja o zamknięciu szkół w Poznaniu była racjonalna - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Odpowiedź na pytania związane z reorganizacją roku szkolnego i o to, czy i jak powinny być odrabiane zajęcia, leży po stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Apeluję do rodziców, by nie posyłali w tym czasie dzieci w miejsca, w których przebywa dużo ludzi.   

Zamknięte jest 27 żłobków niepublicznych, które korzystają z miejskich dotacji. 14 planuje zamknięcie jutro, pozostałe 17 nadal działa. Wśród żłobków niepublicznych 8 jest zamkniętych, 4 otwarte, 1 planuje zamknięcie, od 20 Miasto nie otrzymało odpowiedzi. 

- Wszyscy rodzice, którzy chcą starać się o zasiłek opiekuńczy, powinni złożyć oświadczenie do ZUS - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami szkół. Nie planujemy dla dzieci zajęć alternatywnych, ponieważ zaprzeczałoby to idei zawieszenia lekcji.

Więcej informacji dla rodziców i oświadczenie można znaleźć na stronach urzędu miasta: https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/informacje-dla-rodzicow-koronawirus,144591.html

Bezpieczeństwo seniorów

- Apeluję do poznańskich seniorek i seniorów: nie wychodźcie z domu bez ważnej potrzeby - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Unikajcie miejsc, w których jest dużo ludzi, obejrzyjcie mszę świetą w telewizji - być może uratujecie w ten sposób zdrowie swoje i innych. Proszę też wszystkich poznaniaków, by nie przychodzili do urzędu załatwiać swoich spraw, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli jednak jest - prosimy o umawianie wizyt przez internet lub telefonicznie, by jak najmniej osób przebywało naraz w poczekalni. 

W ciągu najbliższych dni miasto uruchomi wsparcie dla seniorów, którzy mieszkają samotnie. Wyznaczony zostanie nr telefonu, pod który będą mogli zadzwonić starsi mieszkańcy. Po zgłoszeniu seniora odwiedzi wolontariusz lub pracownik MOPR, który zrobi dla niego zakupy.  

AW

sieci społecznościowe