Koronawirus: rekordowy przyrost zakażeń w Poznaniu

Tylko w ciągu ostatniej doby w Poznaniu odnotowano aż 1087 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych wojewódzkiego sanepidu. To najwyższy wzrost, z jakim miasto miało do czynienia podczas pandemii. Prezydent Jacek Jaśkowiak apeluje: dbajmy o swoje i cudze bezpieczeństwo, ograniczmy kontakty z innymi. 

Zdjęcie przedstawia szpital im. J. Strusia widziany z lotu ptaka, na pierwszym planie główne wejście i parking - grafika artykułu
W szpitalu im. J. Strusia obecnie leczonych jest 365 pacjentów

Z danych z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby (4 listopada) w Poznaniu przybyło 1087 nowych zakażonych wirusem SARS-CoV-2. To ponad jedna czwarta wszystkich zachorowań w tym czasie w województwie wielkopolskim. Dla porównania: w powiecie pilskim, drugim w kolejności jeśli chodzi o przyrost zakażeń, ta liczba wynosi prawie trzy razy mniej: 345. W powiecie poznańskim od środy, 4 listopada, przybyło 259 chorych, w Koninie: 143, a w Lesznie - 134.

W szpitalu im. J. Strusia obecnie leczonych jest 365 pacjentów, wszyscy z nich są zakażeni koronawirusem. Pod respiratorami leży 36 osób. Od początku pandemii w szpitalu zmarło już 567 pacjentów (byli wśród nich mieszkańcy całego regionu), a wyzdrowiało - 1935 osób. 

- Ten przyrost zakażeń jest bardzo wysoki. Musimy zrobić wszystko, żeby go zatrzymać, bo dużo nadal zależy od nas -  mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Bardzo Państwa proszę o zachowanie bezpieczeństwa i ograniczenie kontaktów do bezpośredniego minimum - sam również narzucam sobie szereg ograniczeń dotyczących spotkań z innymi osobami. Dezynfekujmy ręce, zachowujmy dystans, nośmy maseczki. Pracodawców proszę o to, by pozwolili swoim pracownikom na pracę zdalną w jak największym możliwym stopniu.

Zestaw zaleceń, które pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa przygotowali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Podkreślają oni jednak, że aby tak się stało, każdy powinien je stosować. Szczegółową listę wytycznych można znaleźć na stronie miasta: poznan.pl/zalecenia

AW

sieci społecznościowe