Koronawirus w Poznaniu

Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Poznaniu rośnie - tylko w czwartek, 20 stycznia odnotowano ich aż 757.  Z badań, jakie prowadzą naukowcy z PAN, wynika, że zwiększa się również ilość wariantu Omikron w poznańskich ściekach. By zminimalizować ryzyko ciężkiej choroby, można się zaszczepić - na chętnych czekają medycy w POSUM i innych przychodniach na terenie całego miasta.

Na zdjęciu szczepionka leżąca na blacie, obok niej jednorazowe strzykawki - grafika artykułu
W Poznaniu obserwować można szybki wzrost zakażeń. Szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby

W całym kraju bardzo szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W czwartek, 20 stycznia, przybyło ich ponad 32,8 tys. To najwyższy wynik od kwietnia ubiegłego roku. 315 osób zmarło, blisko 620 tysięcy jest na kwarantannie. Wirus nie omija również stolicy Wielkopolski. 

Miasto Poznań - przy współpracy z naukowcami z ICHB PAN i specjalistami z Grupy Aquanet - monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Z badań próbek z 5 stycznia wynikało, że w Poznaniu dominuje jeszcze Delta. Jednak już 11 stycznia zaobserwowano znaczący wzrost udziału wariantu Omikron w porównaniu do wcześniejszych analizowanych tygodni - był obserwowany w podobnej ilości, co Delta. W części próbek z 13 styczna Omikron jest już wariantem dominującym.

- Przed nami kolejna fala zakażeń, naprawdę nie ma już na co czekać. Zachęcam do szczepień wszystkich, którzy jeszcze się na to nie zdecydowali - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W najbliższych tygodniach grozi nam przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W tej sytuacji przyjęcie szczepionki to nie tylko kwestia zadbania o swoje zdrowie, to także odpowiedzialność wobec wszystkich, którzy będą potrzebować pomocy lekarzy.

W Poznaniu zaszczepić się można w wielu miejscach na terenie całego miasta. Pełną listę punktów szczepień można znaleźć na stronie: link. Na chętnych czeka m.in. punkt na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. W tym ostatnim zaszczepić się można: 

  • 20 stycznia, godz. 15:00 - 18:00
  • 25 - 28 stycznia, godz. 15:00 - 18:00

Pracownicy POSUM proszą pacjentów o wcześniejszą rejestrację na konkretny dzień i godzinę. Takie rozwiązanie ułatwia pracę zwłaszcza w przypadku szczepień dzieci. Równocześnie zapewniają, że przyjęty zostanie każdy, kto będzie się kwalifikował do szczepień. W wielu przychodniach (także w POSUM) można zaszczepić się także i bez wcześniejszej rejestracji. Cała procedura zajmuje tylko kilkanaście minut.

Do tej pory w stolicy Wielkopolski w pełni zaszczepionych jest prawie 73 proc. mieszkańców. Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło blisko 76 proc. poznaniaków i poznanianek. 

Wszystkie dopuszczone w Polsce i całej Unii Europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19 zostały zarejestrowane na podstawie szczegółowych wyników badań klinicznych. Urzędy rejestracji na poziomie europejskim i w Polsce uznały je za bezpieczne. Więcej informacji: poznan.pl/szczepienia-przeciwko-covid-19-fakty-i-mity

AW

sieci społecznościowe