Pomoc dla osób związanych z kulturą

Kryzys epidemiczny znacznie ograniczył lub całkowicie uniemożliwił działalność artystyczną, co dotkliwie odczuł poznański sektor kultury, szczególnie jego nieetatowi pracownicy i pracowniczki. Z pomocą postanowiły wyjść poznańskie instytucje kultury. Właśnie ogłoszony został konkurs pt. "Ciąg dalszy nastąpi". To już kolejna inicjatywa skierowana do osób związanych z kulturą, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Plakat informujący o konkursie. Widać na nim nazwę akcji na tle biało-niebieskich abstrakcyjnych kształtów. - grafika artykułu
Właśnie ogłoszony został konkurs pt."Ciąg dalszy nastąpi"

Konkurs ogłosiło siedem poznańskich instytucji kultury: Centrum Kultury Zamek, Estrada Poznańska, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka i Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wnioski o pomoc finansową składać mogą artyści i artystki, animatorzy i animatorki, edukatorzy i edukatorki, a także pracownicy i pracowniczki obsługi technicznej i medialnej, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

- Prezentując w kwietniu pakiet działań interwencyjnych Miasta dla kultury w obliczu pandemii, zapowiadaliśmy m.in. inspirowanie różnych podmiotów do działań solidarnościowych. Program "Ciąg Dalszy Nastąpi" jest tej nadziei ucieleśnieniem, a zarazem ewenementem na skalę krajową - dlatego pragnę podziękować dyrektorom i pracownikom tych poznańskich instytucji, które zdecydowały się podzielić swymi zasobami - mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. 

Ogłoszony właśnie konkurs jest odpowiedzią na postulaty środowiska oraz komisji konkursowej Programu stypendialnego. Szeroko pojęty sektor kreatywny jest jedną z kluczowych ofiar reżimu pandemicznego, a ciągła niepewność, która mu towarzyszy niesie ze sobą także negatywne skutki społeczne. 

- Celem konkursu "Ciąg dalszy nastąpi cz. 2" jest wyłonienie najciekawszych zarysów projektów z obszaru kultury.  Inicjatywa poznańskich instytucji kultury jest wyrazem solidarności z twórcami i twórczyniami, którzy stracili jakiekolwiek źródło dochodów. Kilka ostatnich miesięcy pokazało, że musimy wspierać się w tym trudnym czasie i nauczyć się współpracować ze sobą - tłumaczy Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. 

Konkurs adresowany jest do osób fizycznych lub kolektywów twórczych (składających się z grupy do 4 osób), mieszkających w Poznaniu lub Aglomeracji Poznańskiej, które ukończyły 18 lat, a ich dochód miesięczny w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie przekroczył  wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Nabór wniosków rozpoczął się w poniedziałek, 16 listopada i potrwa prawie dwa tygodnie - do piątku, 27 listopada. Łączna pula do rozdysponowania przez siedem współorganizujących konkurs instytucji to 200 000 zł. Maksymalna kwota wsparcia dla osoby fizycznej wynosi 4 tys. zł, a kolektywu twórczego - 16 tys. zł. Każdy z uczestników wybiera jednego adresata - instytucję, której profil programowy, według rozeznania autora, najbardziej odpowiada charakterowi przygotowanej propozycji.

Wszelkie szczegóły organizacyjne oraz formularze aplikacyjny dostępne są na stronie Wydziału Kultury, facebookowym profilu #poznanwspiera, a także na stronach organizatorów konkursu - siedmiu poznańskich instytucji kultury. Ogłoszenie wyników nastąpi do 8 grudnia 2020 r. 

Konkurs "Ciąg dalszy nastąpi cz. 2" to nie jedyne działanie, wspierające osoby związane z poznańską kulturą. W lipcu w ramach konkursu "Kultura na wynos" nagrodzono 25 inicjatyw kulturalnych rozgrywających się w sieci. W czerwcu przyznano dodatkowe 200 tys. zł na stypendia dla środowiska kultury. Do tego dochodzą małe granty, czyli dotacje dla organizacji pozarządowych (NGO) i wiele innych działań w ramach pakietu "Poznań Wspiera". 

AJ

sieci społecznościowe