Poznański Punkt Szczepień Powszechnych

Na Stadionie Miejskim rusza Poznański Punkt Szczepień Powszechnych. Dawki preparatów będą podawać medycy Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, a organizację i porządek na obiekcie zapewnią urzędnicy miejscy wspierani przez żołnierzy WOT i wolontariuszy koordynowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego - Chorągiew Wielkopolską. Tygodniowo będzie się tam mogło zaszczepić co najmniej 7000 osób - jeśli dostawy szczepionek będą wystarczające.

Wnętrze punktu, przy trzech mikrofonach stoją (od lewej): dyr. Elżbieta Wrzesińska-Żak, Jacek Jaśkowiak, Jędrzej Solarski - grafika artykułu
Punkt może szczepić nawet 7 tysięcy osób tygodniowo

Pierwsze dawki szczepionek przyjadą do Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych 4 maja. Same szczepienia rozpoczną się dzień później - 5 maja, o godz. 8 rano. Punkt powstał, by zapewnić poznaniankom i poznaniakom maksymalną dostępność do szczepionek przeciw COVID-19. Może działać przez 7 dni w tygodniu, po 12 godzin dziennie - jeśli tylko dostawy szczepionek będą odpowiednio duże.

- Do tej pory w Poznaniu wykonano ok 340 tysięcy szczepień, w pełni zaszczepionych zostało ponad 78 tysięcy osób - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w akcji szczepień, bo to od nich zależy nasze bezpieczeństwo, zdrowie oraz to, jak szybko wrócimy do normalnego życia. Poznański Punkt Szczepień Powszechnych jest gotowy na to, by szczepić nawet 7 tysięcy osób tygodniowo. Na dziś mamy 6,6 tysięcy szczepionek, ale liczymy na to, że będzie ich więcej.

Działalność punktu jest finansowana z dwóch źródeł: budżetu Poznania oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Najważniejsze informacje o punkcie szczepień można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/szczepienia

Jak się zarejestrować?

Przed przyjściem do punktu należy się zarejestrować. Są na to cztery sposoby.

- Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Do zapisu wystarczy PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale każdy, kto go poda, otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji należy wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. 

- Drugi sposób to e-Rejestracja dostępna na pacjent.gov.pl. System zaproponuje dostępne terminy w punktach szczepień, które znajdują się blisko podanego adresu. Jeśli żaden z nich nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji przyjdzie powiadomienie SMS. Ważne: aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, warto mieć Profil Zaufany.

- Trzecia możliwość to wysłanie SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: "SzczepimySie".

- Czwarty sposób to rejestracja przez miejską infolinię Poznań Kontakt: pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Uwaga: przy rejestracji telefonicznej brany jest pod uwagę stan zdrowia osób zainteresowanych szczepieniem. Osoby zdrowe, sprawne fizycznie i mobilne będą zapisywane na Stadion Miejski. Osoby z chorobami przewlekłymi, z przeciwwskazaniami do szczepień, z ograniczoną sprawnością ruchową i dostępnością do transportu samochodowego będą zapisywane do punktu w szpitalu im. F. Raszei. Przy rejestracji zostanie wskazana data i godzina szczepienia. 

O czym pamiętać przed szczepieniem?

Przed przyjściem do punktu szczepień należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Osoby, które nie mogą wypełnić go w domu, będą mogły zrobić to na miejscu - przygotowano stoły i ławki, ale ze względów bezpieczeństwa trzeba mieć własny długopis.

- Apelujemy o to, by kwestionariusze wypełniać uczciwie - podkreśla Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektor Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. - Zatajenie informacji może być niebezpieczne dla pacjenta. Każde podanie szczepionki będzie poprzedzone kwalifikacją lekarską, nasz szpital delegował do Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych 60 pracowników - lekarzy i pielęgniarek, którzy zadbają o bezpieczeństwo. Bez szczepień nie zwalczymy pandemii. Mam na dzieję,że dzięki zaangażowaniu służb nie będzie ona trwała już długo. 

W dniu szczepienia należy przyjść do punktu nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty. 

- Prosimy, by zwrócić uwagę na wyznaczone godziny - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Do Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych przychodźmy maksymalnie 10 minut przed terminem. Osoby, które przyjdą za wcześnie, nie dostaną wcześniej szczepionki - mogą za to spowodować niepotrzebne kolejki. Na stadionie miejsca jest odpowiednio dużo, by zachować dystans, dbajmy jednak o to, by było bezpiecznie. Nadal można się zapisywać na szczepienia w miejskim punkcie, w piątek na godzinę 9 rano mieliśmy jeszcze ojk. 200 wolnych terminów.

Jak dojechać?

Poznański Punkt Szczepień Powszechnych znajduje się na pierwszym poziomie stadionu. Winda będzie dostępna tylko dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi - mogą się one zgłosić (przy wejściu, przy schodach) do obsługi, która umożliwi skorzystanie z urządzenia.

Dla osób jadących samochodem: wjazd na parking wyznaczony został od strony ul. Ptasiej. Prosimy kierować się na parking D. Po wyjściu z samochodu trzeba przejść do strefy stadionowej, w kierunku wejścia na promenadę i do punktu szczepień. Parking jest bezpłatny dla pacjentów. 

Dla osób, które chcą przyjechać komunikacją miejską: najprościej wysiąść na przystanku "Stadion Miejski" - aby ułatwić dotarcie do celu, jego nazwa zostanie tymczasowo zmieniona na "Stadion Miejski - Punkt Szczepień". Zatrzymują się tam linie tramwajowe: 1,6,13,15 oraz autobusowe: 145, 163, 191 i 193. Do punktu najłatwiej dojść wprost ulicą Bułgarską.

Szczepienie

Każde podanie szczepionki będzie poprzedzone kwalifikacją lekarską. Personel medyczny przeanalizuje stan zdrowia i potwierdzi, czy w danym dniu można wykonać szczepienie. Ważne: jeśli zostaną zidentyfikowane przeciwwskazania lub inne zagrożenia dla zdrowia, szczepionka może nie zostać podana. Przeciwwskazaniem jest złe samopoczucie, temperatura i widoczne oznaki choroby.

Szczepionki podaje uprawniony do tego personel w zorganizowanych w punkcie gabinetach. Podawane będą wszystkie preparaty dopuszczone w rządowym programie, w zależności od ich dostępności.

Po szczepieniu

Każdy, kto przyjął już dawkę preparatu, kierowany do strefy poszczepiennej na obserwację - powinien pozostać przez kolejne 15 minut. W strefie tej będą również obecni pracownicy i wolontariusze, którzy zapewnią opiekę i wsparcie. 

Po obserwacji należy przejść do pracowników obsługi, którzy czekać będą przy wyjściu. Tam każda osoba zostanie umówiona na termin szczepienia drugą dawką i otrzyma potwierdzenie rejestracji. Uwaga: należy zachować kartonik z informacjami dotyczącymi terminów szczepień.

Wolontariat

Miasto Poznań zaprasza do współpracy wolontariuszki i wolontariuszy, zainteresowanych pomocą przy organizacji pracy Poznańskiego Punktu Szczepień Powszechnych przeciwko COVID-19.  Pomóc może każda osoba pełnoletnia - liczą się dobre chęci oraz zmysł organizacyjny.

Do zadań wolontariuszek i wolontariuszy będzie należeć w szczególności: pomoc w utrzymaniu porządku i płynności ruchu osób oczekujących na przyjęcie, wydawanie kwestionariuszy czy weryfikowanie godzin zgłoszeń pacjentów na szczepienia. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza na stronie: www.zhp.wlkp.pl/wolontariat.html

Koordynacja utworzenia oraz organizacji Poznańskiego Punktu Szczepień Masowych jest zadaniem Urzędu Miasta Poznania, realizowanym wspólnie ze Szpitalem Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Zadanie jest realizowane przy współpracy z Marcelin Management sp. z o.o., Poznańskim Centrum Świadczeń, Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego - Chorągiew Wielkopolska. W ramach przygotowania przedsięwzięcia Miasto współdziała z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim oraz Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

AW

Załączniki

sieci społecznościowe