Prezydent Poznania przyjął szczepionkę

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. Pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca przyjął w poniedziałek, zgodnie z wyznaczonym przez rząd kalendarzem szczepień. 

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, siedzi na krześle w maseczce. Kobieta w medycznym fartuchu podaje mu szczepionkę w ramię - grafika artykułu
Europejska Agencja Leków potwierdziła, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna

- Odsetek nauczycieli, którzy nie chcą się zaszczepić, jest niepokojąco wysoki, szczególnie w obliczu rosnącej liczby zakażeń - mówi Jacek Jaśkowiak. - Dlatego zdecydowałem się zaszczepić. Dzisiaj przyjąłem pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca. Zaszczepieni różnie go znoszą, ale eksperci przekonują, że jest bezpieczny. Zachęcam wszystkich, którzy mają taką możliwość, by się szczepili. To jedyny skuteczny sposób walki z koronawirusem i jedyna droga powrotu do normalności.

 Prezydent Poznania został do szczepienia zgłoszony przez uczelnię, na której od marca 2019 roku prowadzi zajęcia. Jest tam zatrudniony na podstawie umowy o pracę i - podobnie jak inni wykładowcy - otrzymał skierowanie na szczepienie.

18 marca Europejska Agencja Leków (EMA) wydała komunikat dotyczący szczepionki firmy AstraZeneca. Potwierdziła, że jest ona bezpieczna i skuteczna, a stosunek korzyści do ryzyka jest pozytywny i nie należy wiązać przypadków zakrzepowo-zatorowych ze szczepieniem preparatem tej firmy. EMA wskazała również, że występują one rzadko, nie udowodniono też ich związku przyczynowego ze szczepionką. 

Więcej szczegółów na temat opinii EMA na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: urpl.gov.pl oraz na stronie Europejskiej Agencji Leków (w języku angielskim): ema.europa.eu

AW

sieci społecznościowe