Setki dzieci zaszczepiły się już w Poznaniu

To był tydzień pod znakiem szczepień - tylko w miejskich placówkach przeciwko COVID-19 w ciągu ostatnich dni zaszczepiło się ponad 500 młodych poznaniaków i poznanianek. Następni chętni już czekają w kolejce, a wolne terminy wypełniają się błyskawicznie.

Na zdjęciu szczepionka leżąca na blacie, obok niej jednorazowe strzykawki - grafika artykułu
Dzieci szczepione są mniejszą ilością preparatu niż dorośli

Ostatnie dni minionego tygodnia były równocześnie pierwszymi dniami, w których poznaniacy i poznanianki mogli zaszczepić przeciwko COVID-19 swoje dzieci. Chętnych nie brakowało - w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych w ostatni czwartek oraz sobotę zaszczepiło się aż 249 młodych ludzi. W tym samym tygodniu w placówce szczepionkę przyjęło także 419 dorosłych.

Kolejne szczepienia dzieci w POSUM odbędą się 22 grudnia (w godz. 14-15 oraz 18-20), 29 grudnia (brak wolnych miejsc) oraz 5 stycznia.

Ogromne zainteresowanie szczepieniami można było zauważyć także w szpitalu im. J Strusia. Sobota (18 grudnia) była w tej placówce pierwszym dniem, w którym można było zaszczepić dzieci przeciwko COVID-19. Z takiej możliwości skorzystało aż 168 młodych poznanianek i poznaniaków. Szczepione były również dzieci pracowników szpitala.

Kolejne szczepienia dzieci w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej odbędą się w najbliższą środę (22 grudnia), a następnie po świętach: w poniedziałek (27 grudnia) oraz w środę (29 grudnia).

Chętnych na szczepienia nie brakowało również w szpitalu im. F. Raszei. W piątek zaszczepiło się tam 86 dzieci. Kolejna okazja do przyjęcia szczepionki już dziś (20 grudnia) - zarejestrowanych jest kolejne 40 młodych ludzi oraz w wigilię (10 osób). Ale najbliższe wolne miejsca są dopiero po świętach - w poniedziałek, 27 grudnia. 

Szczepią nie tylko miejskie jednostki. W ostatni weekend w Szpitalu Tymczasowym zaszczepiono 386 dzieci, a w Szpitalu Klinicznym H. Święcickiego - kolejne 120 dzieci. Mapa punktów szczepień dostępna jest na stronie: gov.pl/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien

Jak zapisać dziecko na szczepienie

Na szczepienia dziecko można zarejestrować na kilka sposobów:

  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień - ich mapę można znaleźć na stronie: gov.pl/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien
  • dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. 

Przed szczepieniem rodzice lub opiekunowie powinni wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Na jego podstawie lekarz zdecyduje, czy młody człowiek może być zaszczepiony danego dnia. Kwestionariusze można pobrać online na stronie pacjent.gov.pl lub znaleźć w punktach szczepień. 

Wszystkie dzieci dostają szczepionkę firmy Pfizer. Jest ona dwudawkowa - dlatego po przyjęciu pierwszej dawki, punkt szczepień umówi dziecko od razu na drugą, po minimum 21 dniach. Dzieci szczepione są mniejszą ilością preparatu niż dorośli.

W POSUM na szczepienie trzeba się zarejestrować: osobiście lub dzwoniąc pod numer telefonu 61 647 77 20, albo 690 356 436. Punkt rejestracji na szczepienia w budynku przychodni działa w dni robocze w godzinach 8-15. 

W szpitalu im. J. Strusia można się zapisać, dzwoniąc pod nr tel: 798 844 029 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14) lub kontaktując się mailowo na adres: szczepieniecovid@szpital-strusia.poznan.pl. 

W szpitalu im. F. Raszei rejestracja działa od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 13:00, telefonicznie lub w portierni szpitala. Numery telefonów: 61 224 54 40, 61 224 54 35, 790 660 663.

AW

sieci społecznościowe