Szczepienia dawką przypominającą

Od dzisiaj (2 listopada) wszyscy dorośli mogą otrzymać przypominającą dawkę szczepionki - pod warunkiem, że minęło co najmniej 6 miesięcy od ich pełnego zaszczepienia. W Poznaniu można zgłaszać się m.in. do POSUM i pozostałych punktów szczepień. 

Na zdjęciu kobieta podająca szczepionkę pacjentowi, w centrum zdjęcia jej dłonie i szczepionka - grafika artykułu
Jako trzecia dawka będzie podany preparat firmy Pfizer lub firmy Moderna

Od 2 listopada wszyscy dorośli mogą otrzymać przypominającą szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Warunek jest jeden - musi minąć co najmniej 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Osoby, które ukończyły 50 lat, mają taką możliwość już od 24 września, z kolei osoby przewlekle chore  otrzymują dodatkową dawkę od 1 września.

E-skierowanie można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP - jeśli ktoś go jeszcze nie ma, to znaczy, że najprawdopodobniej nie minęło jeszcze sześć miesięcy od ostatniego szczepienia. 

Jako trzecia dawka będzie podany preparat firmy Pfizer lub firmy Moderna, niezależnie od tego, czym ktoś szczepił się wcześniej. Jeśli jednak przy pierwszym szczepieniu ktoś dostał szczepionkę jednej z właśnie tych firm, zaleca się, by przy trzeciej dawce otrzymał ten sam preparat. 

Aby umówić się na szczepienie, można:

  • zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl
  • poprzez aplikację mojeIKP: 
  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich mapa znajduje się na stronie: gov.pl/szczepimysie/mapa
  • zapisać się, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie

Uwaga, w e-rejestracji nie będzie widać "trzeciej dawki" - system będzie to odnotowywał jako dawkę pierwszą, z kolei lekarz zapisze to jako szczepienie "P".

Przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz badania przesiewowego. Można to zrobić online lub ściągnąć dokument ze strony, wypełnić i przynieść ze sobą. Kwestionariusze będą również dostępne w punktach szczepień.

AW

sieci społecznościowe