Szczepienia - ważne daty

W piątek, 15 stycznia, zgodnie z zapowiedziami rządu ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności zapisać będą mogli się seniorzy, którzy skończyli 80 lat.

Rejestracja dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat, ruszy w piątek, 15 stycznia. Od kolejnego piątku, 22 stycznia, rejestrować będą mogły się także osoby, które skończyły 70 lat.  

Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Wyjątkiem są pensjonariusze domów pomocy społecznej, którzy będą mogli się szczepić już od 18 stycznia. Mieszkańcy DPS-ów nie będą musieli nigdzie jechać, aby przyjąć dawkę preparatu. Dzięki tzw. mobilnym punktom szczepień dostaną ją w tych miejscach, w których przebywają.

Szczepienia - zgodnie z Narodowym Programem Szczepień - odbywają się etapami.

Obecnie trwa szczepienie tzw. grupy zero. To pracownicy ochrony zdrowia, domów i ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Szczepieni w tym etapie mogą być również rodzice wcześniaków czy lekarze emeryci.

Etap pierwszy obejmie szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych czy pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zaszczepić się będą mogły osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele.

W etapie drugim dawkę preparatu przyjmą osoby poniżej 60. roku życia, które są w trakcie diagnostyki i leczenia lub mają choroby przewlekłe, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Szczepione będą też osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie państwa i narażone na zakażenie.

Etap trzeci to szczepienia przedsiębiorców, pracowników sektorów zamkniętych w związku z epidemią oraz pozostali dorośli. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej