Inicjatywa Oddolna

Inicjatywa oddolna jest formą wsparcia mieszkańców w realizacji ich działań.

Realizowana jest przez mieszkańców z obszaru objętego działalnością CIL Sąsiedzkiego, z ich inicjatywy, podejmująca tematy lokalne, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców obszaru danego CIL.

Charakter inicjatywy wymusza na projektach realizowanych, iż udzielane wsparcie musi wynikać w jakiś sposób z potrzeby społeczności lokalnej np. służyć rozwiązaniu problemu zdiagnozowanego przez tę społeczność lub służyć pobudzeniu aktywności tj. zwiększeniu własnych zdolności społeczności lokalnej do diagnozowania i rozwiązywania problemów. Tym samym oddolne inicjatywy lokalne wpisują się w realizację zasady empowerment, czyli udziału grup napotykających problemy społeczne w identyfikacji potrzeb i zakresu wsparcia na etapie przygotowania i/lub realizacji projektu.

Zasada empowerment jest stosowana w celu zaangażowania się i podniesienia rzeczywistej zdolności tych grup do wpływania na sprawy, które ich dotyczą i zwiększenia w ten sposób efektywności projektów.

  • Poprzez inicjatywy oddolne rozumieć należy wszelkie formy samoorganizacji mieszkańców, wspólnego działania zmierzającego do określonego celu i do wywołania zmiany w środowisku lokalnym, działania na rzecz dobra wspólnego.
  • Inicjatywa oddolna powinna angażować konkretną grupę osób (a nawet całą społeczność lokalną). Chęć działania powinna być widoczna od momentu sfomułowania pomysłu, poprzez realizację działań, do momentu osiągnięcia zamierzonego celu/efektu.
  • Przygotowania inicjatywy oddolnej rozpoczynają się od udziału członków społeczności w spotkaniach, warsztatach, szkoleniach, gdzie zdobywając wiedzę jednocześnie formułują potrzeby wspólny. Następnie wraz z realizatorem CIL realizują działania. Społeczność jest w pełni zaangażowana w formie prac społecznych, organizacji przedsięwzięcia - zakupy, prace porządkowe, prowadzenie animacji, edukacji itp. Wszelkie koszty finansowe pokrywa realizator CIL.
  • Inicjatywa oddolna może mieć bardzo różną formę np.: wytyczenie ścieżki rowerowej, wykonanie prac porządkowych w nieestetycznych punktach osiedla, organizacja festynu, zabawy choinkowej dla dzieci, warsztatów rękodzieła dla seniorów, rajdu rowerowego, zawodów sportowych, warsztatów muzycznych, pleneru malarskiego, wykonanie karmników dla zwierząt itd. Paleta pomysłów jest w zasadzie nieograniczona!

W ramach inicjatywy oddolnej mieszkańcy mogą zgłosić chęć realizacji zadania do Realizatora projektu, który dokonuje oceny celowości z punktu widzenia potrzeb lokalnych i uwzględniającej wkład pracy społecznej.

Następnie realizuje inicjatywę wraz z grupą nieformalną/inicjatywną.

Realizacja inicjatyw lokalnych w CIL Sąsiedzkim odbywa się w sposób bezgotówkowy, inaczej niż w przypadku Regrantingu (grupa nie otrzymuje dofinansowania bezpośrednio, wszelkie rozliczenia ponosi realizator CIL). Nie oznacza to jednak, że inicjatywa oddolna jest bezkosztowa - środki finanoswe przewidziane na realizację działania, wydatkowane są przez realizatora CIL Sąsiedzkiego (wynagrodzenia, zakupy itp.)

Forma zgłaszania pomysłów przez mieszkańców jest określana przez realizatorów CIL. Niewskazane jest, aby realizację inicjatyw przeprowadzać w formie konkursu, który jest analogiczny do konkursu regrantingowego.

Wspomagając inicjatywy oddolne, program CIL wzmacnia potencjał społeczny, umożliwia partycypację i uczestnictwo w życiu społecznym.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej