Kto odkryje tajemnice Enigmy?

Mamy przyjemność przedstawić najnowszą publikację Wydawnictwa Miejskiego Posnania: "Enigma. Poznańskie ślady" pod redakcją Szymona Mazura.

Książka Enigma na ciemnym tle z żółtym motywem szyfrów. W centralnym miejscu znajduje się napis: Na tropie ENigmy. - grafika artykułu
Enigma

Historia maszyny szyfrującej Enigma cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i rozpala wyobraźnię ludzi na całym świecie. Nadal znajdują się pasjonaci, którzy są skłonni zapłacić nawet pół miliona dolarów za Enigmę w dobrym stanie. Inni próbują rozszyfrować depesze, których w czasie wojny nie udało się odczytać. Nie zawsze się to udaje, mimo zaprzęgnięcia do pracy potężnych, nowoczesnych komputerów!

W książce pt. Enigma. Poznańskie ślady znalazło się kilkanaście artykułów dotyczących Enigmy, metod jej łamania, a także zdobywania tajnych informacji na jej temat. Wśród autorów jest m.in. Mariusz Borowiak, znany pisarz-marynista, który przedstawił historię ukrycia i odnalezienia (!) skrzyni z dokumentami polskiego radiowywiadu z okresu wojny. Łukasz Orlicki z miesięcznika "Odkrywca" pisze o tajnych dokumentach i sprzęcie Biura Szyfrów ukrytych 17 września 1939 roku w pobliżu Łucka na dzisiejszej Ukrainie. Z kolei Tadeusz Kasperski opisuje operacje na morzach i oceanach, w czasie których brytyjscy marynarze wdzierali się z bronią w ręku na pokłady niemieckich statków i okrętów, po to tylko, by zdobyć Enigmę.  

Impulsem do wydania tej publikacji było otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Oddaliśmy w niej głos ludziom, dzięki którym powstała ta ważna instytucja upamiętniająca sukces Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

-----------

Publikację można kupić w naszym sklepie internetowym.

sieci społecznościowe