Najlepsi w kulturze! Wyniki plebiscytu.

Już po raz dziewiąty tuż przed początkiem nowego sezonu Czytelnicy IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl wybierali Człowieka kultury i Wydarzenie kulturalne sezonu 2020/2021. Tym razem pierwsze miejsca na podium bezsprzecznie zdominował teatr! Pierwszy tytuł zdobyła ukraińska aktorka i reżyserka, założycielka Teatru Emigrant Olha Hryhorash (257 głosów). Wydarzeniem kulturalnym sezonu głosami widzów uznany został monodram Ewa i ja Ewy Kaczmarek z Teatru Usta Usta Republika (174 głosy).

Nagrodzeni w plebiscycie kultury.poznan.pl i miesięcznika IKS. Zdjęcia zwyciężczyń umieszczone w kółku na szarym tle. - grafika artykułu
Nagrodzeni w plebiscycie kultury.poznan.pl i miesięcznika IKS

W tym roku po raz kolejny nominowanych w plebiscycie wskazali przedstawiciele poznańskich mediów - dziennikarze zajmujący się kulturą: Marta Kaźmierska ("Gazeta Wyborcza" Poznań), Alicja Dec (Radio Emaus), Magdalena Chomczyk (Radio Afera), Lucyna Marzec i Maciej Duda ("Czas Kultury"), Anna Jaworska (Radio Poznań). Grono jury uzupełniały redaktorki naczelne IKS-a i Kulturypoznan.pl: Katarzyna Kamińska i Anna Solak. W preselekcyjnym głosowaniu wyłoniono po 5 kandydatów w każdej z obu kategorii, na których Czytelnicy IKS-a i Kulturypoznan.pl w głosowaniu internetowym i analogowym oddali w sumie ponad 1300 głosów.

CZŁOWIEK KULTURY SEZONU 2020/2021

Olha Hryhorash

257 głosów

Ukraińska aktorka i reżyserka, pomysłodawczyni powstania grupy teatralnej dla przybywających do Polski emigrantów, która stała się przestrzenią dla twórczej wypowiedzi teatralnej w ich ojczystym języku. Jej Teatr Emigrant powstał w 2020 roku z inicjatywy wolontariuszek Migrant Info Pointu. Współtworzą go głównie kobiety, które za dnia pracują w sklepach, salonach, kawiarniach i biurach, a po godzinach spełniają swoje twórcze marzenia. Na początku tego roku w Baraku Kultury miał swoją premierę spektakl Solitude na podstawie poezji Josifa Brodskiego, poruszający między innymi wątek samotności i izolacji.

WYDARZENIE KULTURALNE SEZONU 2020/2021

spektakl Ewa i ja

174 głosy

Monodram Ewa i ja według scenariusza i realizacji Ewy Kaczmarek (vel Laury Leish), aktorki Teatru Usta Usta, opiera się na autentycznej historii ze Środy Wielkopolskiej, którą odkrył i opisał w książce Poznaniacy przeciwko swastyce dziennikarz Piotr Bojarski. Opowiada o losach polskiej Ewy Braun, córki konspiratora, która w 1943 roku napisała do swojej niemieckiej imienniczki, ukochanej Hitlera, list, który najprawdopodobniej ocalił życie jej ojcu. "To przenikliwa opowieść o milczącej obecności kobiet w wielkiej polityce, o cichym przyzwoleniu na zło - nie tylko w kontekście nazizmu. Spektakl mocny, ważny i niezmiennie aktualny" - pisaliśmy tuż po premierze na łamach Kulturypoznan.pl.

Tekst: Anna Solak (portal kultura.poznan.pl)

sieci społecznościowe