Noc Muzeów w Fotoplastykonie Poznańskim

Zapraszamy na Noc Muzeów do Fotoplastykonu Poznańskiego! Już w najbliższą sobotę (14.05) w godzinach od 17.00 do 22.00 każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć wystawę "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" za darmo!

Plakat akcji - na czarnym tle budynek Muzeum - grafika artykułu
Noc Muzeów 2022

Wieczne Miasto. Stolica świata. Kolebka cywilizacji i kultury. To pierwsze hasła, które nasuwają się na myśl o Rzymie. Nic dziwnego, można tam znaleźć ślady liczącej ponad dwa tysiące lat historii. To zarówno nadal robiące ogromne wrażenie ruiny starożytnych budowli, jak i powstałe później świątynie, liczne pałace, pomniki, fontanny, a także wspaniałe dzieła sztuki zgromadzone w muzeach i kościołach.

Rzym jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych miast turystycznych. Rocznie odwiedza go kilka milionów osób, chcących doświadczyć jego niezwykłej atmosfery. Nie jesteśmy w stanie w paru zdaniach opisać wszystkich miejsc, które warto zobaczyć. Wspomnimy więc o tych, które zostały zaprezentowane na wystawie w Fotoplastykonie Poznańskim. Są to oczywiście stereofotografie ukazujące pozostałości zabytków starożytnego Rzymu, takich jak Forum Romanum - najstarszego placu targowego, Koloseum - amfiteatru zbudowanego w I wieku n.e. i będącego świadkiem walk gladiatorów czy Panteonu - jednej z najlepiej zachowanych świątyń tamtego okresu. Zobaczyć można także ślady najstarszej drogi rzymskiej - Drogi Appijskiej (z IV w. p.n.e.) oraz ruiny akweduktu Klaudiusza doprowadzającego wodę do miasta już na początku I tysiąclecia n.e.

Stereofotografie prezentują też dzieła sztuki i ślady twórczości wielkich artystów, między innymi słynne rzeźby - Pietę i Mojżesza Michała Anioła oraz freski jego autorstwa w Kaplicy Sykstyńskiej. W trójwymiarze można zobaczyć również Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinità dei Monti. Rzym to miejsce niezmiernie ważne dla chrześcijan, nie sposób więc pominąć Watykanu z placem i bazyliką św. Piotra, a także Muzeami Watykańskimi, które mają przebogate zbiory udostępniane publiczności od XVIII wieku.

Dzięki fotoplastykonowi możemy zabrać Państwa w podróż w czasie i pokazać, jak miejsca te wyglądały ponad sto lat temu.

Materiały graficzne prezentowane podczas wystawy pochodzą z kolekcji Andrzeja Mularczyka, Tomasza Bielawskiego oraz Fotoplastikonu Warszawskiego.

----------------------------------------------------

Noc Muzeów w Fotoplastykonie Poznańskim

14.05.2022 r. w g. 17.00 - 22.00

wstęp bezpłatny

Szczegółowy program: nocmuzeow.poznan.pl

sieci społecznościowe