Promocja "Gaspara da Gamy"

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Biblioteka Raczyńskich serdecznie zapraszają na promocję powieści Radosława Nawrota "Gaspar da Gama", która odbędzie się 10 maja (wtorek) o godz. 17 w Bibliotece Raczyńskich (Sala Spotkań).

Rozmowę z autorem poprowadzi Błażej Wandtke.

Po spotkaniu zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. "Odzyskany blask dawnych atlasów" w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich.

Wstęp wolny, na uczestników wydarzenia czekają egzemplarze publikacji w promocyjnej cenie.

Na zdjęciu znajduje się okładka książki. Na okładce jest twarz podróżnika Vasco da Gamy na tle starych map świata. Tło dla okładki stanowi również mapa świata z tamtych czasów. - grafika artykułu
Gaspar da Gama

O KSIĄŻCE: Gaspar da Gama to pięknie wydana, poruszająca opowieść, inspirowana losami wybitnego żeglarza, Polaka i poznaniaka, który miał wielki wkład w odkrycia geograficzne XV i XVI wieku. Akcja książki przenosi nas do Bożego Narodzenia 1524 roku. W Indiach umiera słynny portugalski żeglarz Vasco da Gama, pozostawiając po sobie testament, w którym nakazuje odnaleźć niezwykle poważanego przezeń człowieka, Gaspara da Gamę. Ślady poszukiwań prowadzą do znanego z handlu miasta Poznania. Odnalezienie Gaspara to jednak nie tylko wykonanie woli admirała, lecz także możliwość wskazania drogi do zdobycia niewyobrażalnej fortuny i władzy...

O WYSTAWIE: Do konserwacji, a następnie digitalizacji wytypowano najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone postępującą destrukcją atlasy od XVI do XIX wieku ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich. Wśród nich znalazł się pierwszy nowożytny atlas świata Theatrum orbis terrarum flamandzkiego kartografa i geografa Abrahama Orteliusa, zawierający zestaw map pogrupowanych regionami (wyd. Antwerpia 1595). Konserwacja atlasów została zrealizowana dzięki projektowi unijnemu: "Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych" współfinansowanemu z Funduszy Europejskich, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

sieci społecznościowe