Z Wydawnictwa do Enigmy

Piotr Bojarski, dotychczas pracujący w naszym Wydawnictwie, pokieruje powstającym w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma.

Piotr Bojarski pokieruje Centrum Szyfrów Enigma (fot. K. Sikorska) - grafika artykułu
Piotr Bojarski pokieruje Centrum Szyfrów Enigma (fot. K. Sikorska)

Centrum Szyfrów Enigma ma zostać otwarte latem tego roku, w budynku u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin. Przed wojną znajdował się w tym miejscu oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

- Centrum Szyfrów Enigma będzie nowoczesną placówką z bogatą, multimedialną ekspozycją, adresowaną do różnych grup odbiorców. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski odnajdą tu wątki z przeszłości miasta i regionu. Polscy i zagraniczni turyści poznają historię złamania szyfru niemieckiej Enigmy przez matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego. Dzieci i młodzieży odkryją związek prac prowadzonych w przeszłości przez polskich kryptologów z odbywającą się współcześnie cyfrową rewolucją - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

Nową placówką pokieruje Piotr Bojarski, przez wiele lat dziennikarz poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej, autor wielu artykułów odkrywających znane i nieznane wątki historii Poznania i Wielkopolski XX wieku. Od dwóch lat Piotr pracował w Wydawnictwie Miejskim Posnania, zajmując się i wspaniale rozwijając Poznańskie Archiwum Historii Mówionej, a w miesięczniku IKS publikował cykl publicystyczno-historyczny "Okruchy Poznania". Jest również autorem powieści kryminalnych, zarówno dziejących się w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i współcześnie. Stworzył postać literacką komisarza Zbigniewa Kaczmarka. Jest także autorem biografii Arkadego Fiedlera. Jego powieść "Juni" dziejąca się w dniach wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 wygrała konkurs literacki "Poznań - miasto to powieść".

Szkoda nam rozstawać się z Piotrem, ale cieszymy się, że Centrum Szyfrów Enigma zyska tak dobrego szefa.

Życzymy sukcesów Piotrze!

mm

sieci społecznościowe