Wydawnictwo Miejskie Posnania, kolegium redakcyjne KMP i Radio Merkury
serdecznie zapraszają na promocję nowego numeru
KRONIKI MIASTA POZNANIA (2/2015)
Gwara
Spotkanie pod honorowym patronatem
Przewodniczącego Rady Miasta Poznania GRZEGORZA GANOWICZA
i Prezydenta Miasta Poznania JACKA JAŚKOWIAKA
odbędzie się
18 czerwca 2015 roku (czwartek) o godzinie 16
na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania
Promocja odbędzie się w ramach Dnia Książki Poznańskiej
wstęp wolny


Wydawany od 1923 r. kwartalnik "Kronika Miasta Poznania" - mocno akcentujący swoją obecność w kulturalnym krajobrazie stolicy Wielkopolski - jest jednym z najstarszych, o ile nie najstarszym, pism regionalistyczno-historycznym w Polsce.

Inicjatorem tego ważnego dla miasta przedsięwzięcia był ekonomista z wykształcenia, a historyk z pasji Zygmunt Zalewski (od 1924 r. - Zaleski), kierownik Poznańskiego Urzędu Statystycznego i wiceprezydent Poznania od 1937 r. Pierwotnie "Kronika" ukazywała się jako miesięcznik, a od 1927 r. stała się periodykiem publikowanym kwartalnie, i tak jest do dziś. Najnowszy etap w jej dziejach rozpoczął się wraz ze zmianą systemu politycznego kraju, co pozwoliło jej także na powrót do prawdziwie samorządowych instytucji miejskich. Jesienią 1990 r. Rada Miasta powołała nową redakcję "Kroniki" z prof. Jackiem Wiesiołowskim na czele, który funkcję przewodniczącego kolegium redakcyjnego i redaktora naczelnego pełnił blisko 25 lat (1990-2015). Wprowadzoną wówczas innowacją, która doskonale sprawdziła się w praktyce, stało się konsekwentne nadawanie poszczególnym numerom monograficznego charakteru. Obecnie kolegium redakcyjnemu periodyku kierunek nadają redaktor naczelny dr hab. Przemysław Matusik, prof. UAM, oraz zastępca redaktora naczelnego dr Magdalena Mrugalska-Banaszak.

Wielkim atutem pisma jest umiejętne łączenie problematyki stricte lokalnej (np. niezwykle popularne numery poświęcone wybranym obszarom Poznania: Jeżyce; Chwaliszewo; Grunwald czy tematyczne: Pomniki; Fotografia) z podejmowaniem zagadnień związanych z szerszymi tematami historycznymi, m.in. tomy Nasi Piastowie; Okupacja (dwa numery), Poznań - Warszawa, wspólna sprawa; Wielka Wojna. Ten sukces jest możliwy dzięki ścisłej współpracy poznańskiego środowiska naukowego, stanowiącego główne zaplecze "Kroniki", z pracownikami miejskich instytucji kultury, przedstawicielami społeczności lokalnych, kronikarzami miejscowego życia czy autorami wspomnień etc. I choć w "Kronice" dominuje tematyka szeroko rozumianych nauk historycznych (historia, historia sztuki, archeologia, archiwistyka, muzealnictwo), to poszczególne numery mają zazwyczaj charakter interdyscyplinarny - zawierają m.in. teksty socjologiczne, z zakresu geografii społecznej, politologii, urbanistyki, językoznawstwa, teatrologii.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej