Piknik Jerzykowy

 Jerzyki wróciły do Poznania

2020-05-22

W maju jerzyki wracają do swoich gniazd z zimowisk w Afryce. Widać je już także w stolicy Wielkopolski. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, nie może odbyć się coroczny (już czwarty) piknik "Powitanie jerzyka w Poznaniu". Nie oznacza to jednak, że Miasto rezygnuje z  działań, których celem jest zwiększenie populacji tych niezwykle pożytecznych ptaków.

Rozpoczyna się sezon lęgowy jerzyków. Każdy z tych ptaków dziennie zjada do 20 tys. latających owadów - komarów i muszek. Ich obecność w mieście jest więc bardzo potrzebna. Niestety, liczebność jerzyków stale się zmniejsza. Ich gniazda znajdują się w szczelinach murów i stropodachach. Sukcesywnie remontowanie i ocieplanie budynków, zakładanie siatek na otworach, uszczelnianie elewacji sprawiły, że miejsc gniazdowania ptaków jest coraz mniej. 

Miejski program ochrony jerzyków zakłada szeroką współpracę nie tylko ze szkołami, ale też  ekspertami, przyrodnikami, społecznikami oraz inwestorami i architektami. Celem organizowanych akcji jest promowanie dobrych, przyjaznych dla świata przyrody rozwiązań architektonicznych. Miasto zachęca inwestorów do projektowania budynków, które będą przyjazne dla mieszkających w Poznaniu ptaków, szczególnie jerzyków. Widać już pierwsze efekty tych działań. Pozytywne przykłady widzimy na osiedlach na Ratajach, Winogradach i Piątkowie, w nowych projektach: firmy SKANSKA (dawny PKS), Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a także na zabytkowej wieży kościoła farnego.

- Celem naszych działań jest promowanie wiedzy o przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków żyjących w Poznaniu. Wspieramy dobre rozwiązania architektoniczne. Staramy się łączyć środowiska przyrodników, inwestorów i architektów, by mogli wymieniać się doświadczeniami i nawiązywać bliższą współpracę. Bardzo istotna jest dla nas edukacja oraz włączenie do akcji dzieci i młodzieży - tłumaczy Katarzyna Podlewska, zastępczyni dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, inicjatorka działań na rzecz jerzyków. 

Ochrona tych pożytecznych ptaków stała się także tematem cyklicznych pikników. W ramach "Powitania jerzyków w Poznaniu" najmłodsi mieszkańcy słuchają opowieści przyrodników i zapoznają się z problematyką ochrony przyrody w mieście. Jest to też doskonała przestrzeń do spotkań i wymiany doświadczeń między urzędnikami, lokalnymi działaczami społecznymi, przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, projektantami oraz inwestorami. Tradycją jest też już konkurs plastyczny. Zadaniem dzieci jest stworzenie prac na temat jerzyków. Ich wystawa odbywa się zawsze we wrześniu. Jeśli okoliczności pozwolą, twórczość dzieci zostanie zaprezentowana także w tym roku. 

- W maju witamy jerzyki on-line. Do zobaczenia we wrześniu na kolejnej wystawie poświęconej jerzykom i innym ptakom oraz poznańskim inwestycjom na dziedzińcu Urzędu Miasta na placu Kolegiackim - mówi Katarzyna Podlewska.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej