Nowoczesne elektryki i hybrydy od 1 czerwca będą wozić pasażerów w Koninie

Niskoemisyjny, ekologiczny transport publiczny w Koninie stał się faktem! W poniedziałek, 1 czerwca, na ulice Konina wyjadą nowe autobusy elektryczne (6 sztuk) i hybrydowe (6 sztuk). Zostały kupione w ramach dużego projektu "Ekologiczny Konin - rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego".

fot. MZK - grafika artykułu
fot. MZK

MZK szacuje, że użytkując niskoemisyjne autobusy rocznie ograniczy emisję gazów cieplarnianych o około 740 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Nowe autobusy elektryczne w pierwszej kolejności trafią na linie 50, 68, nocną 100, a hybrydowe na wszystkie linie miejskie.

Inwestycje w MZK to nie tylko kupno autobusów. W zajezdni zainstalowane zostały 3 dwustanowiskowe stacje ładowania autobusów elektrycznych typu plug-in o mocy 120 kW każda, a także System Informacji Pasażerskiej - aplikacja do zarządzania flotą pojazdów oraz zarządzania zintegrowaną, dynamiczną informacją pasażerską w czasie rzeczywistym. Warto wiedzieć, że pasażerowie będą mogli śledzić autobusy miejskie za pomocą internetowej aplikacji On Time. MZK uruchomiło też automatyczną myjnię autobusową, która dzięki obiegowi zamkniętemu umożliwia znaczne zredukowanie zużycia wody.  - Wartość tych inwestycji to blisko 26 mln zł netto, z czego prawie 21 mln stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego stanowiące bezzwrotną pomoc przeznaczoną na pokrycie 85% kwalifikowalnych wydatków projektu "Ekologiczny Konin - rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego"- wyjaśnia prezes zarządu MZK w Koninie sp. z o.o. Magdalena Przybyła.

Od 25 czerwca w 9 lokalizacjach w mieście pojawią się nowoczesne wiaty przystankowe ze stojakami na rowery. Wiaty będą podświetlone w technologii LED, zasilane ze źródeł odnawialnych oraz dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Realizowany przez Miasto projekt "Ekologiczny Konin" ma na celu zwiększenie atrakcyjności komunikacji miejskiej, wzrost liczby osób korzystających z jej usług i ograniczenie w związku z tym transportu indywidualnego. Całkowita wartość projektu to ponad 31 milionów złotych, przeszło 21,7 miliona to kwota dofinansowania.

To nie koniec inwestycji w nowoczesny transport w Koninie. W sierpniu Solaris dostarczy dla MZK jeszcze jeden autobus elektryczny za ponad 2,6 miliona zł brutto z projektu "Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie K OSI - etap II".

Źródło: www.konin.pl

sieci społecznościowe