Poznań na Smart City Forum

W środę rozpoczął się największy w Polsce kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Smart City Forum to przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, środowisk akademickich i biznesu. W inauguracji wydarzenia wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przemawiający w trakcie Smart City Forum. - grafika artykułu
Poznań na Smart City Forum.

Tegoroczne Smart City Forum odbywa się pod hasłem: Samorząd w nowej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i technologicznej. Podczas dwóch dni (12-13 maja) kongresu, specjaliści związani z tematyką smart city poszukują odpowiedzi na pytanie, jak miasta i regiony mają poradzić sobie w czasach pandemii koronawirusa.

- Pandemia wywołała kryzys, ale stworzyła też warunki do przeprowadzenia istotnych zmian. Widzimy, że w wielu miastach działania w zakresie poprawy jakości powietrza, rozwoju infrastruktury rowerowej czy mobilności mieszkańców znacznie przyspieszyły. Również w Poznaniu w ostatnim czasie realizujemy najtrudniejsze inwestycje komunikacyjne. Nauka i praca zdalna, a co za tym idzie, mniejszy ruch na drogach, sprawiły, że łatwiej jest prowadzić prace, które mogą być dla mieszkańców uciążliwe - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak.

Kongres zainaugurowała debata z udziałem m.in. Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Bogdana Wenty, prezydenta Kielc, Jakuba Mazura, wiceprezydenta Wrocławia czy Adama Pustelnika, wiceprezydenta Łodzi. Włodarze miast dyskutowali o funkcjonowaniu samorządów, zmianie trendów w rozwoju oraz transformacji współczesnych miast i regionów. 

W trakcie 12. edycja Smart City Forum poruszone zostaną także tematy związane z zarządzaniem danymi, wideoanalityką, rolą infrastruktury teleinformatycznej w miastach oraz zastosowaniem rozwiązań chmurowych. Nie zabraknie kwestii dotyczących wykorzystania technologii w zarządzaniu miastem i pracą urzędu. Ponadto eksperci porozmawiają o transporcie publicznym, infrastrukturze i technologiach zwiększających bezpieczeństwo. Ważnym punktem tegorocznego kongresu są również zagadnienia takie jak: innowacyjne rozwiązania w opiece zdrowotnej, wyzwania dla edukacji oraz ewolucja problemów społecznych na przestrzeni ostatniego roku. 

Smart City Forum co roku gromadzi decydentów szczebla krajowego, administracji samorządowej oraz znanych ekspertów z branż takich jak: transport, budownictwo, bezpieczeństwo, energetyka, zarządzanie danymi, czy również usług publicznych. Każdorazowo prezentowane są innowacyjne rozwiązania sprawdzające się zarówno w Polsce, jak i np. w Barcelonie, Singapurze czy też Toronto i Londynie.

Zobacz także:
Poznań z nagrodą Smart City

JZ

sieci społecznościowe