a

Festyn klasyczny, czyli otwarcie sezonu na Placu Wolności

2015-04-30 ( czwartek )
Plac Wolności, Poznań

Estrada Poznańska serdecznie zaprasza na Festyn klasyczny, czyli otwarcie sezonu na Placu Wolności.
PROGRAM WYDARZENIA
O godz. 15.00 ruszamy z programem dla dzieci. Odbędą się pokazy sprzętu strażackiego, gry i zabawy, warsztaty tańca i rysowanie kredą Warty na Placu.
O godz. 17.00 podczas konferencji prasowej prezydent Jacek Jaśkowiak oficjalnie otworzy sezon, uruchomi Fontannę Wolności i zaprezentuje PSOT-y - Poznańskie Systemy Oazy Twórczej. Są to mobilne systemy rekreacyjne, które powstały dla użytkowników Placu Wolności i będą w tym dniu miały swoją premierę.
O godz. 18.00 zagra Orkiestra Dęta Chludowo Ochotniczej Straży Pożarnej z programem szlagierów.
O godz. 19.00 zaczyna się retro potańcówka, do której zagrają: Zig Zag Paradise i Swing Craze.
PSOT-y - Poznańskie Systemy Oazy Twórczej, zostały zaprojektowane przez studentów School of Form, pod opieką Joli Starzak z pracowni Atelier Starzak-Strebicki. Pomysłodawcą nawiązania współpracy między School of Form a Estradą Poznańską była Maria Sokolnicka-Guzek ze Stowarzyszenia Plac Wolności. PSOT-y zostały zaprojektowane z myślą o wszystkich mieszkańcach miasta.
O systemie WODA
Chlapanie, brodzenie, przelewanie, zanurzanie rąk w zbiornikach wodnych, zabawa dzieci wodą i w wodzie - wszystko to stało się inspiracją dla powstania projektu. Pomysł bazuje na naturalnej ciekawości, jaką najmłodsi przejawiają względem wody i jej właściwości: z jakim zainteresowaniem ją obserwują i z jaką radością bawią się w fontannie lub wodą z węża strażackiego, rozłożonego w upalne dni na płycie Placu Wolności...
Projekt to zbiór modułów, umożliwiających dowolne ich łączenie w skupiska lub używanie pojedynczych obiektów. Każdy z elementów ma kształt graniastosłupa trójkątnego, który dzięki jednej pochyłej ścianie, tworzy rodzaj leżanki, zjeżdżalni lub rampy. Pionowa ścianka każdego elementu posiada system pochylni, które stanowią system ruchomych zapadek służących do przelewania wody na przykład z fontanny. Wodę można wlewać w rynienki i eksperymentować, którędy wlana woda spłynie na płytę placu, jakie zapadki zostaną użyte.
Dzięki kształtowi graniastosłupa, na którym można wygodnie się ułożyć, obiekt staje się również doskonałym meblem miejskim - można na nim usiąść, położyć się czy oprzeć i odpocząć, a dzieci dodatkowo mogą się na niego wspinać, skakać z niego lub kulać się po nim. Obiekt łączy w sobie funkcjonalną formę z zabawą wodą i zachęca do aktywnego korzystania z niego zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
Autorzy projektu: Alena Akhmetava, Jadwiga Czartoryska, Martyna Gorgól, Martyna Kowalska, Anna Kostka, Michał Nawrocki, Helena Opasek
O systemie BUBBLE LAND
Inspiracją dla projektu była przyroda. Obła, bioniczna forma oraz materiał, z którego elementy są wykonane, może być kojarzony z zielonymi pagórkami. Obiekt ma stworzyć namiastkę oazy w centrum miasta. Ma to być miejsce, w którym nasze zmysły: wzrok, dotyk, słuch (Fontanna Żagiel, dźwięk spadającej wody), mają odpocząć od ciągłego zgiełku, świadomości bycia w ciągłym pośpiechu. Projekt ma proste, opływowe w formie kształty, które z daleka mają wyglądać, jak porośnięte mchem pagórki. Jest to obiekt, który nie sugeruje żadnej funkcji, nie narzuca się, wręcz przeciwnie - pozostawia swobodę interpretacji i ma pobudzać wyobraźnię (nie tylko dzieci) do znalezienia własnego sposobu jego użytkowania.
Zielone pagórki dają wiele możliwości: turlanie, skakanie, fikołki, leżenie, siedzenie - tu wszystko jest możliwe. Są to obiekty zachęcające do wspólnej zabawy i mają na celu integrowanie użytkowników przestrzeni miejskiej w każdym wieku.

Plakat