a

4. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Kapela Farna

2015-09-20 ( niedziela )
Fara poznańska - Kapitularz - Bazylika Farna w Poznaniu, ul. Gołębia 1, Poznań

KONCERT KAMERALNY - KAPELA FARNA

Antonio Casimir Cartellieri (1772-1807) - Divertimento nr 1 F-dur

Adagio.Allegro. | Romance | Menuetto | Tema con variazioni | Finale: presto assai.

Joseph Triebensee (1772-1846) - Partita nr 1 B-dur

Adagio. Allegro moderato. | Andante | Menuetto: Allegro non troppo. Trio. | Allegro con moto

Jeden z nielicznych w Polsce oktetów dętych, działający od 2008 roku przy Farze Poznańskiej. Zespół swym powstaniem nawiązuje do dawnej tradycji istnienia przy ważniejszych parafiach i klasztorach orkiestr - w tym przypadku założonej przez jezuitów kapeli, która - co prawda w innej strukturze instrumentalnej - w XVII i XVIII wieku była pierwszą orkiestrą miasta Poznania. W statucie z 1774 roku ustanowiona "kompania kapeli" miała pozostać "wiecznemi czasy trwała". Jednakże trwałość ta poszarpana została przez różne wydarzenia społeczne i okoliczności ekonomiczne, nie pozwalające dotrwać pierwszej orkiestrze Poznania do naszych czasów. Dzisiejsza kapela to zespół składający się z doświadczonych kameralistów, absolwentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, instrumentalistów poznańskich orkiestr.

" (...) Na uwagę zasługiwała współpraca muzyków na scenie. Młodzi artyści rozpoczynali, rozwijali i kończyli myśli muzyczne niemal jednocześnie. Wyrównane współbrzmienie wewnątrz poszczególnych partii oraz jednolite brzmienie całego zespołu należą do atutów oktetu. (...)" (Gazeta Wyborcza 2008, Martyna Pietras)

Oktet wykonuje muzykę, która jedynie incydentalnie pojawia się na polskich scenach muzycznych - tym samym zespół przywraca do życia zapomniane utwory, nierzadko wykonując je w Polsce po raz pierwszy. W repertuarze kapeli znajdują się utwory komponowane na ten skład (W. A. Mozart, L. van Beethoven, J. N. Hummel, F. Krommer) oraz współczesne opracowania (G. F. Haendel, F. Schubert, S. Joplin, G. Gershwin). Zespół wykonuje także utwory na poszerzony skład dęty, w tym wybitne dzieło W. A. Mozarta - Serenada B-dur KV 361/370a "Grand Partita" dla trzynastu instrumentalistów.

Wyjątkowe zestawienie instrumentów - szczególnie popularne w epoce klasycyzmu - wymaga od każdego muzyka zarówno solowej wirtuozerii jak i umiejętności doskonałego współgrania. Rzadko prezentowane dzieła z nurtu "Harmoniemusik" przybliżają słuchaczom możliwości wyrazowe i brzmieniowe instrumentów dętych, zwykle skrytych głęboko w orkiestrowej fakturze.

oboje: Łukasz Krzemiński, Anna Macuk

klarnety: Tomasz Goliński, Paweł Kroczek

fagoty: Radosław Komolka, Anita Bittner-Murawka

rogi: Damian Lotycz, Karina Banyś

Wstęp wolny.

DZIEŃ DRUGI