a

Tydzień z Teatroteką Szkolną - spektakl Iwony Pasińskiej - Upadły Anioły

2015-09-25 ( piątek )
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Spektakl Upadły anioły wyrósł na pracy z jednym z najważniejszych tekstów kultury śródziemnomorskiej - Biblii. Jej sensy i interpretacja znalazły odzwierciedlenie w dyskursywnej formie warsztatów, które stały się tworzywem spektaklu. W następstwie kilkunastotygodniowych interdyscyplinarnych warsztatów powstało przedstawienie o paraoperowym charakterze, ukazujące zarówno zgłębianie poszczególnych wątków Biblii, jak i efekt zdobytych teatralnych umiejętności oraz kompetencji.

Kim jest człowiek i jaka jest jego natura? Komu zawdzięcza swoje istnienie czy ktoś zawdzięcza swoje istnienie jemu? Czy człowiek skazany jest na bycie złym? Jaki jest sens ludzkiego istnienia? Czy Bóg wymyślił nas, czy my Boga? - to niektóre z pytań, które zadawaliśmy sobie podczas procesu.

Pod ich wpływem zadecydowaliśmy o wyborze fragmentów Biblii (Pieśń nad pieśniami, Genesis, Księga Salomona, Apokalipsa Św. Jana), które posłużyły do stworzenia libretta - dramaturgicznej osi spektaklu: Prolog, sc. 1. Stworzenie świata, sc. 2. Człowiek, sc. 3. Istota człowieczeństwa (Daddy cool),  sc. 4. Przemijanie, sc. 5. Stygmaty, sc. 6. Apokalipsa, Epilog.

Dopełnieniem tekstów, które - raz śpiewane, innym razem szeptane lub skandowane - jest wizualna warstwa spektaklu, która koncentruje się na stworzeniu znaków świata i wszechrzeczy.
Dzięki warsztatowi plastycznemu powstały dekoracje - synonimy zbytku i pychy - oraz projekcja, w której chcieliśmy uchwycić ulotność życia człowieka.
Teksty, oprawa muzyczna, scenograficzne ramy wypełniła teatralna ekspresja ciał wykonawców, tworząc przedstawienie o aniołach w skórze człowieka: Upadły anioły <6,6/99>.
Spektakl nie chce podważać religijnych wartości, ale uaktywnić pytanie o sens ludzkiego bytu. 

Wstęp wolny.