kadr ze spektaklu

Spektakl - Spójrz na mnie

2018-03-10 ( sobota )
19:00
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

SPÓJRZ NA MNIE reż. Adam Ziajski

Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach

Spektakl gościnny w ramach programu Teatr Powszechny.

Adam Ziajski postanowił zbudować swój spektakl na doświadczeniu niewidzenia. Przez kilka miesięcy przeprowadzał wywiady z osobami niedowidzącymi, ociemniałymi i niewidomymi. Spośród nich wybrał bohaterów spektaklu - reportażu teatralnego, którzy wystąpią na scenie obok aktorów Teatru Śląskiego. Spróbują przedstawić na scenie świat, którego nie da się zobaczyć.
Nasze życie skoncentrowane jest na patrzeniu. Polegamy na wzroku, ufamy mu. To on pomaga nam w zdobywaniu wiedzy, orientowaniu się w otoczeniu oraz dostrzeganiu niebezpieczeństwa. Posiada też jednak swoje negatywne aspekty. Spojrzenie może być oceniające, może uprzedmiotawiać, budować dystans. A jednak symbolem naszego świata moglibyśmy uczynić wszystkowidzące oko. Czy na pewno? 
Wśród nas żyją przecież ludzie, których postrzeganie jest zupełnie odmienne - to ludzie pozbawieni wzroku. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak żyje się w świecie, który zna się tylko ze słyszenia? Spróbujmy choć przez godzinę funkcjonować z zamkniętymi oczami, a zrozumiemy, że wszystko wygląda inaczej, niż myśleliśmy. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale tworzymy świat, w którym widzenie jest formą uprzywilejowania. Dlatego bycie niewidomym oznacza jednocześnie bycie niewidzialnym. Czas rzucić wyzwanie patrzącemu spojrzeniu i zapytać, czy mamy pewność, że nasze oczy nie są zamknięte?
Adam Ziajski - animator, aktywista, aktor i reżyser teatralny, założyciel i lider Teatru Strefa Ciszy, z którym w ciągu 20 lat zrealizował ponad 35 akcji ulicznych, happeningów, widowisk i spektakli plenerowych. Pomysłodawca, a zarazem szef artystyczny projektu Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA. Artysta związany głównie ze sceną off po raz pierwszy reżyseruje w teatrze instytucjonalnym! 
"Alina, Ania, Grzesiu, Mietek i Mikołaj. 
Stali się częścią mojej historii. Jednak to spotkanie nie zmieniło mojego widzenia świata. Przeciwnie, ono stało się jeszcze bardziej krytyczne. Bez złudzeń. Rządzą nami sprawiedliwie blichtr i powierzchowność.
Gdy zamykaliśmy się wspólnie w sali teatralnej centrum handlowego, czułem, że jesteśmy w oku cyklonu. Jednak to na zewnątrz czekała obietnica szczęścia. Baśń z tysiąca i jednej promocji... na smutki.
Za każdym razem przedzierając się przez market, przymykałem oczy, naiwnie wierząc, że odnajdę swoją prawdę. O nas, o świecie, o sobie. Patrzyłem na buty z witryny i wyobrażałem sobie ich przyszłego właściciela. Jak przemoczy je w październiku, bo żal mu na bilet do Tarnowa. Buty za 600 złotych.
Lubimy, gdy historie składają się z cyfr. Wtedy możemy je zobaczyć. Sprawiedliwie zmierzyć, ocenić. Gorzej jednak, jeśli świat, który nas otacza, zbudowany jest z ludzkiej pustki.
 - Mój właściciel nowych butów, mój bohater, chciał być taki jak jego brat. - Poczucia samotności nie zmienią żadne akcje dobroczynne ani nawet modlitwy kółek różańcowych. Samotność to stan między nami. Kim więc jest twój bohater? Czy to aby nie ty sam? A twoja historia? Masz ją komu opowiedzieć?" Adam Ziajski

  • scenariusz i reżyseria - Adam Ziajski
  • występują - Mieczysław Bąk, Bartłomiej Błaszczyński, Grzegorz Kania, Anna Machoń, Michał Piotrowski, Alina Słowik, Mikołaj Wierzbicki, Adam Ziajski

Bilety w cenach 30 zł (normalne)/20 zł (ulgowe).

_
opr.LT

Bilety dostępne w: