plakat

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku: Chemia - podejście naukowca, a oczekiwania i poglądy społeczeństwa

2019-04-09 ( wtorek )
CK Zamek, Sala Prób, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy. Wykład wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Schroeder z Wydziału Chemii UAM, a jego tytuł brzmi: Chemia - podejście naukowca, a oczekiwania i poglądy społeczeństwa.

"Chemia tworzy substancje z nowymi właściwościami, tworzy świat". To sformułowanie włoskiego filozofa nauki prof. Evandro Agazii'ego najpełniej opisuje relacje pomiędzy efektami pracy chemików, a obawami i oczekiwaniami społeczeństwa wobec nowych związków oraz materiałów chemicznych. Chemicy tworzą nowe materiały niewystępujące w środowisku naturalnym. Wszystkie substancje chemiczne posiadają właściwości wynikające z ich budowy i struktury, dlatego każdy pierwiastek lub związek chemiczny wpływa na środowisko, w jakim występuje. Odpowiedzialne obchodzenie się z produktami chemicznymi i wiarygodne testowanie ich działania na otoczenie jest niezbędne w czerpaniu korzyści z osiągnięć chemii.

Prof. dr hab. Grzegorz Schroeder - chemik, kierownik Zakładu Chemii Supramolekularnej na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 2002-2008 Dziekan Wydziału Chemii UAM. Na podstawie bazy Wab of Science jest autorem lub współautorem 341 prac indeksowanych w tej bazie. Prace te były cytowane ponad 2600 razy. Jest autorem lub współautorem 12 książek wydanych z zakresu chemii. Jego zainteresowania badawcze obejmują tematykę chemii supramolekularnej, chemii analitycznej oraz badanie wpływu chemikaliów na środowisko naturalne. Obecnie prowadzi badania nad syntezą i zastosowaniem nieorganiczno-organicznych nanomateriałów hybrydowych, z elektywnymi receptorami molekularnymi. Od wielu lat współpracuje z przemysłem chemicznym, instytutami branżowymi, gminami oraz małymi i średnimi firmami, zajmującymi się produkcją chemikaliów i utylizacją odpadów. W swoich poglądach jest przekonany o wiodącej roli chemii w rozwoju cywilizacji, w tym tak ważnym dla współczesnego świata procesie realizacji idei zrównoważonego rozwoju.

Wstęp wolny.

Zobacz ckzamek.pl