Zdjęcie Poznańskich Słowików.

Słowicze kolędowanie - koncert internetowy

2020-12-28 ( poniedziałek )
19:00
Filharmonia Poznańska, ul. Święty Marcin 81, Poznań

Słowicze kolędowanie obrosło długą tradycją. Zaczęło się w 1945 roku, zaraz po wznowieniu działalności chóru. Najpierw w poznańskim kościele pw. Wszystkich Świętych przy Grobli, a potem w Auli Uniwersyteckiej. Wielu nie tylko poznaniaków nie wyobraża sobie bez tych koncertów świątecznego czasu.  

Na kolędach, opracowanych przez m. in. prof. Stefana Stuligrosza i  wykonywanych przez Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki wychowały się całe pokolenia. W czasach PRL-u płyty Słowików  (a nagrali ich wtedy siedem) były najchętniej kupowanymi nagraniami kolędowymi. A i dziś ich nagrania należą do najchętniej słuchanych. 

Słowicze kolędy towarzyszyły i towarzyszą świętom Bożego Narodzenia w polskich domach. Chętnie ich wciąż słuchamy, choć może warto też w tym szczególnym czasie powrócić  do dawnych tradycji, o których opowiadał prof. Stefan Stuligrosz w jednym z wywiadów: Codziennie wieczorem od Bożego Narodzenia do Matki Bożej Gromnicznej przez piętnaście minut śpiewaliśmy całą rodziną. A w niedzielę po południu śpiewaliśmy czasami nawet przez godzinę. Ojciec grał na mandolinie, a ja na fałszywym Stradivariusie kupionym od Cyganów....  

WYKONAWCY:

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki
Maciej Bolewski - organy
Maciej Wieloch - dyrygent
Krzysztof Szaniecki - prowadzenie koncertu

PROGRAM:

  •  Kolędy w opracowaniu Stefana Stuligrosza

Wśród nocnej ciszy
Lulajże Jezuniu
Adeste fideles

  • Kolędy w opracowaniu Jana Maklakiewicza

W żłobie leży
Gdy śliczna Panna
Gdy się Chrystus rodzi

  • Kolędy w opracowaniu Stefana Stuligrosza

Dzisiaj w Betlejem
W dzień Bożego Narodzenia
Jezus malusieńki
Przybieżeli do Betlejem
Tryumfy Króla Niebieskiego

Koncert dostępny na kanale Filharmonii.