Przygotowanie do wakacji - zanim spakujemy walizkę - pierwszy z cyklu nowej serii wykładów i Dzień Wolnej Sztuki

2014-04-26 ( sobota )
12:00-17:00
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Rezerwat Archeologiczny Genis loci

Cytując za Organizatorem:

"Slow art.", czyli po-wolna sztuka

Atrakcje rozpoczną się w sobotę 26 kwietnia punktualnie o godzinie 12.00 zarówno w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - w Pałacu Górków, jak i w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim. Wtedy zacznie się akcja "Dzień Wolnej Sztuki". To już czwarta, ogólnopolska edycja tego wydarzenia. Podobnie jak kilkadziesiąt innych galerii oraz muzeów sztuki, historycznych, archeologicznych i etnograficznych w całej Polsce pokażemy wybrane dzieła i zabytki z naszej kolekcji. Przez godzinę będziemy chcieli Was przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że nie ma się odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonamy Was, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Akcja jest odpowiedzią na wyniki badań, które mówią że ludzie poświęcają 8 sekund na oglądanie jednego obiektu w muzeum. Z reguły chcemy obejrzeć jak najwięcej i jak najszybciej, a maraton taki jest męczący.Odpowiedzią jest właśnie "Dzień Wolnej Sztuki" - ruch Slow Artu, czyli Wolnej, czy wręcz Powolnej Sztuki. Z naszych kolekcji wybraliśmy kilka zabytków, o których będziemy chcieli z Wami podyskutować w luźnej atmosferze w towarzystwie naszych pracowników.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Wstęp wolny - w soboty do naszego muzeum obowiązuje bezpłatny wstęp. Również udział w spotkaniu jest darmowy. Wybrane zabytki biorące udział w akcji oznaczymy na każdej gablocie logiem akcji. Przy każdym z nich spotkacie o wyznaczonej porze naszego pracownika. Prosimy o punktualne spotkanie przy wybranych zabytkach o godz. 12.00 w sobotę 26 IV.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27

a)  Wystawa "Pradzieje Wielkopolski" - grzechotki z epoki brązu (II tysiąclecie p.n.e.) odkryte w grobie na terenie Wielkopolski

b)  Wystawa "Tu powstała Polska" - średniowieczne monety - kwartniki Kazimierza Wielkiego z XIV wieku odkryte na terenie Żernik

c)  Wystawa "Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie" - zdobienia na mumii chłopca o imieniu Hor-Bes (okres późny VII-IV wiek p.n.e.)

c)  Wystawa "Archeologia Sudanu" - tarło - jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, wykonany z żebra hipopotama. Pochodzi z epoki neolitu. Odkryto je w czasie wykopalisk w Kadero

Rezerwat Archeologiczny Genis loci, ul. Ks. I. Posadzego 3, Ostrów Tumski

5 obiektów z wystawy Pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, przy których wspólnie zatrzymamy się na nieco dłużej.

Więcej o akcji: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

W najbliższą sobotę inaugurujemy nowy cykl wykładów "Przygotowanie do wakacji - zanim spakujemy walizkę". W sobotę 26 kwietnia o godz. 15.00 (ul. Wodna 27, sala audiowizualna - II piętro) zapraszamy na spotkanie z kulturą i historią Peru. Naszym gościem będzie Katarzyną Masin -  archeolog i podróżnik, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprezentujemy również trzy filmy dokumentalne jej autorstwa -  "Chachapoyas zaginiony lud Peru", "Miasto zmarłych" oraz "Sarkofagi".

Peru, kraj położony w Ameryce Południowej to niezwykle fascynujący zakątek naszego globu, do którego co roku przybywają liczni turyści, podróżnicy, archeolodzy i poszukiwacze skarbów.Jakie są powody tak ogromnej popularności tego miejsca, gdzie nadal można odnaleźć  nieznane plemiona, starożytne kultury, tajemnicze malowidła naskalne, monumentalne ruiny i grobowce.

Dowiecie się tego Państwo z pewnością w czasie spotkania. Zapraszamy - wstęp wolny!"