a

Wystawa: Anita Lipiec - A Star is Born

30.09 – 18.10.2015

Tytuł projektu nawiązuje bezpośrednio do amerykańskiego filmu z 1937 roku w reżyserii Williama A. Wellmana, w polskim tłumaczeniu: "Narodziny Gwiazdy".

W sierpniu 2012 roku na zaproszenie znajomej (wolontariuszki fundacji) spędziłam niedzielne popołudnie w domu prowadzonym przez fundację L'Arche dla osób upośledzonych intelektualnie i fizycznie przy ulicy Żytniej w Poznaniu. Był to początek trwającej ponad dwa lata podróży, na której początkowym etapie musiałam się zmierzyć z własnymi ograniczeniami, mającymi swe źródło w przestrzeni społecznej jaki i prywatnej.

[...] Z mojego osobistych spostrzeżeń wynika, iż jednym ze skutecznych sposobów marginalizacji osób upośledzonych jest ich infantylizacja, odmawianie im pełni człowieczeństwa jako osób dojrzałych, w wielu aspektach życia mających prawo do stanowienia o sobie. Nie znamy granic, dlatego z lęku odbieramy im to prawo niemalże całkowicie.

W projekcie: "A Star is Born" nadałam moim bohaterom nową "przynależność", nie wykluczyłam a postawiłam na przeciwległym biegunie: w świetle jupiterów, na wzór ikon- gwiazd kina Hollywood (począwszy od lat 30. do 50.). Główną ideę projektu oparłam na ugruntowanym na trwale w naszej pamięci wizerunku gwiazdy-ikony tamtych lat. Postanowiłam literalnie zastosować się do zasad rządzących ówczesnym wizerunkiem, z całą dbałością i pietyzmem przynależnym tamtej stylistyce, tworzącej ówczesny kanon piękna. Nie stylizowałam moich bohaterów by ich "zakryć", wręcz przeciwnie by ich "odsłonić", poza zwykłymi stylistycznymi zabiegami (make-up, strój, oświetlenie), nie zmieniałam za pomocą retuszu ich cech fizycznych.

Zestawiłam naprzeciwko siebie dwa stereotypy: tego kim w powszechnej świadomości jest ikona-gwiazda kina i osoba niepełnosprawna umysłowo i fizycznie. Żaden z nich, z oczywistych względów nie jest wiarygodny, stanowi pewną grę z umowną konwencją. Paradoksalnie jednak pozwala osobom niepełnosprawnym zyskać na chwilę "władzę" nad ciałem i wizerunkiem, poprzez udział w społecznie akceptowanej, podziwianej praktyce.


Noema Anita Lipiec
Artystka badająca wpływ kultury, tradycji i religii na konstytuowanie bądź rozpad więzi społecznych. Od fascynacji rytuałem, gestem ikonicznym (projekt "Elousa", 2003, "Wieź", 2013) przeszła drogę do postrzegania jednostki czy też grupy ludzi szerzej w kontekście obowiązujących norm społecznych (projekt "A Star Was Born" z udziałem osób upośledzonymi fizycznie i umysłowo).
Obecnie tropem, którym posługuję się w swoich pracach jest WYKLUCZNIE, podążanie śladem tego co zwykle określamy mianem "NORMY".
Mieszka i tworzy w Poznaniu. Doktorantka na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w g. 12-20

Wstęp wolny.