logo

Potańcówka - Kapela Niwińskich / Koło Jana - w ramach festiwalu Ethno Port

2019-06-13 ( czwartek )
21:00
Dziedziniec Zamkowy, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Kapela Niwińskich

To uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi min. Jacek i Kuba Mielcarkowie oraz Angela Zajcewa. Muzycy repertuar czerpią z ludowej muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła,
grają na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.
Skład:

  • Mateusz Niwiński- skrzypce I, śpiew
  • Angela Zajcewa - skrzypce II
  • Agnieszka Niwińska- baraban, bęben obręczowy
  • Jacek Mielcarek- saksofon , klarnet
  • Kuba Mielcarek- kontrabas

Uczestników festiwalowej potańcówki poprowadzi wodzirej Grzegorz Ajdacki -  jeden z 'ojców' założycieli Domu Tańca, niekwestionowany autorytet w dziedzinie polskich tańców tradycyjnych.

W przerwie potańcówki wystąpi poznański zespół Koło Jana w swoim nowym projekcie o nazwie MandarJan, który bazuje na tradycyjnych melodiach Słowiańszczyzny, wzbogaconych dalekimi dźwiękami Indii oraz podpartych europejską klasyką.

Bilety w cenie 20 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: