Małgorzata Szumowska

Klub krótkiego Kina - pokaz krótkich filmów reżyserii Małgorzaty Szumowskiej

2016-11-07 ( poniedziałek )
19:00
CK Zamek, Sala Kinowa, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Cisza, 1997, 12"
Portret rodziny, wieś na Mazurach. Krótka impresja bez słów, pokazująca radość i smutki codziennego dnia. Monotonia i senność, wolno płynący czas wśród przyrody i ciszy.
Ślub w Domu Samotności
, 2000, 28"
Pani Zosia (a właściwie Rozalia) jest niezbyt rozgarnięta, matka była więc przekonana, ża córka zostanie z nią na zawsze. Pani Zosia jednak, która już wcześniej wyrywała się spod kurateli opiekunki, zaczęła bywać w stołówce Domu Dziennego Pobytu "Wrzos". Do tego domu, placówki pomocy społecznej, przychodzą samotni i biedni mieszkańcy łódzkich Bałut, by trochę pobyć wśród ludzi i zjeść posiłek. Pewnego dnia panią Zosię zobaczył tam i zagadnął pan Tadeusz. Niemłody już, jak i ona, miał za sobą dość trudny okres. Załamał się po śmierci matki i przez pięć lat samotnie borykał się z rzeczywistością. Próbował też topić smutek w alkoholu. Pan Tadeusz i pani Zosia postanowili się pobrać. Zawiadamiają o tym rodzinę, a Małgorzata Szumowska towarzyszy im podczas wizyt składanych ciotkom i wujkom. Przedstawia też reakcje personelu i bywalców "Wrzosa" na wiadomość o zbliżającym się ślubie i weselu. Rozmawia z Zosiną matką, wzruszoną i całkowicie zaskoczoną sytuacją. Zaskoczeni wydają się także państwo młodzi. Małomówny pan Tadeusz podporządkowuje się narzeczonej. Ona nagle odkrywa siebie i swoje możliwości, uszczęśliwona białą suknią i biegiem wydarzeń przerastających jej marzenia. Ślub, a potem wesele w stołówce domu "Wrzos", ma odmienić ich życie. Nadal będzie ubogie, zwyczajne, monotonne, ale nie będą już samotni.
Wniebowstąpienie
, 2000, 19"
Film zainspirowany prozą M. Bułhakowa "Dom nr 13". Do mieszkańców jednej z kamienic w kraju byłego bloku wschodniego przybywa tajemniczy gość i zsyła z nieba pieniądze. Pojawienie się pieniędzy wywołuje w mieszkańcach marzenia, wspomnienia
i refleksję nad własnym smutnym życiem. próba metafory zmian, które zaszły w ostatnich latach w krajach byłego bloku wschodniego.

Bilety 10 zł.