Dłonie i stopa, w środku baletka, wokół niej wirujące wstążki

Trucizna - spektakl Polskiego Teatru Tańca

2020-03-03 ( wtorek )
20:00-21:00
Sala Wielka, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Druga - po premierze - poznańska prezentacja spektaklu przygotowanego przez Polski Teatr Tańca wraz z Martą Ziółek.

Marta Ziółek jest jedną z najciekawszych polskich choreografek, która taniec łączy z praktykami życia codziennego, modą i popkulturą.

W spektaklu, powstającym we współpracy z tancerkami i tancerzami Polskiego Teatru Tańca, punktem wyjścia do refleksji nad tańcem jako praktyką, która może ciało przeformatować, uzdrowić je lub zatruć, staje się średniowieczna choreomania i jej współczesne warianty.

TRUCIZNA odsyła do średniowiecznych epidemii tanecznych, których różne odmiany zdefiniowano w XIX wieku jako choreomania. Etymologicznie choreomania łączy greckie słowa choros (taniec) oraz mania (szaleństwo), nazywając w ten sposób spontaniczne, niekanoniczne i niewygodne dla władzy ruchowe manifestacje ciał w przestrzeni publicznej. "Taneczne zarazy" miały miejsce w średniowiecznej Europie, ale w spektaklu umieszczone zostają w aktualnym, społecznym kontekście. Przewijają się tu więc nawiązania do Climaxu Gaspara Noé czy do rejwowych szaleństw, o których lider zespołu Prodigy, Keith Flint, śpiewał w piosence Poison.

Czerpiąc z różnych technik ruchowych - od klasycznego baletu, przez tańce społeczne w rodzaju barokowych tańców dworskich, po house, krump oraz voguing, Ziółek stawia pytanie o indywidualizm i ruchowe zasady organizacji ciała zbiorowego. Pracując z ruchem jako narzędziem transformacji ciała i wspólnotowymi aspektami tańca, choreografka bada też pracę afektu, sposoby dystrybucji tańca między ciałami oraz społeczny wymiar choreografii, która ma moc wytwarzania różnych typów fizycznej obecności.

Bilety:

  • 50 zł - normalny,
  • 25 zł - ulgowy.

_
akt.LT

Bilety dostępne w:

Zobacz www.facebook.com/events/614777329323380/