a

Recital klawesynowy - Raymond Erickson - Przede wszystkim Bach...

2017-09-04 ( poniedziałek )
17:00
Akademia Muzyczna, Aula Stuligrosza, ul. Święty Marcin 87, Poznań

Recital pt. "Przede wszystkim Bach: Muzyka Jana Sebastiana Bacha (1685-1750) i improwizacje na jego tematy" w wykonaniu Raymonda Ericksona, wybitnego amerykańskiego klawesynisty i wykładowcy problematyki historycznych praktyk wykonawczych oraz uznanego w świecie muzykologa - specjalisty od muzyki Jana Sebastiana Bacha.

Program:

 1. Preludium (improwizacja)
  Toccata in D Major, BWV912
  [Presto] - Allegro 
  Adagio - [Andante: Fuga]
  Con discrezione - [Allegro: Fuga]
 2. Capriccio sopra la lontananza del fratello diletissimo, BWV 992 (Capriccio na odjazd ukochanego brata)
  Arioso: Adagio
   - Ist eine Schmeichelung der Freunde, um denselben von seiner Reise abzuhalten (Przyjaciel próbuje przekonać go, by ten zrezygnował z podróży)
  Andante - Ist eine Vorstellung unterschiedlicher Casuum, die ihm in der Fremde könnten vorfallen (Przyjaciel mu opowiada o wszelkich nieszczęściach, jakie się mogą przytrafić w podróży) 
  Adagiosissimo - Ist ein allgemeines Lamento der Freunde (Rozpacz przyjaciela)
  Andante con moto - Allhier kommen die Freunde (weil sie doch sehen, dass es anders nicht sein kann) und nehmen Aschied (Jego przyjaciele, gdy już widzą, że inaczej być nie może, przychodzą go pożegnać)
  Aria di Postiglione. Allegro poco.
  Fuga all'imitatione di Posta.
 3. English Suite No. 5 in E minor, BWV 810
  Prelude - Allemande - Courante - Sarabande - Passepied I i II - Gigue

  PRZERWA
 4. Fantazja i Fuga Chromatyczna BWV 903
 5. Improwizacja
  Partita in Three Movements

  Allemande-Sarabande-Passacaglia
 6. Koncert Włoski BWV 971
  [Allegro moderato] - Andante - Presto

Raymond Erickson studiował grę fortepianową u Margarethy Lohmann i Nadii Reisenberg, grę klawesynową natomiast u Ralpha Kirkpatricka i Alberta Fullera. Tytuł doktora muzykologii zdobył na Yale University. Był dyrektorem-założycielem nowojorskiego Queens College's Aaron Copland School of Music oraz studiów doktoranckich w zakresie muzykologii w City University of New York. Wykładał historię muzyki na Rutgers University oraz w słynnej nowojorskiej The Juilliard School. W latach 1993-2000 pełnił funkcję dziekana Wydziału Sztuki w nowojorskim Queens College.
Jako solista-klawesynista Erickson uczestniczył w pierwszym nowojorskim wykonaniu V Koncertu Brandenburskiego Bacha, po którym "The New York Times' jego występ określił jako "brilliantly played'. Uczestniczył też w pierwszym amerykańskim nagraniu całego cyklu Koncertów Brandenburskich na instrumentach historycznych w słynnym waszyngtońskim Smithsonian. Przez ponad ćwierć wieku występował regularnie z czołowymi amerykańskimi i europejskimi zespołami muzyki dawnej w ramach festiwali Aston Magna Festival w Great Barrington, MA. W ciągu ponad 30. lat swojej działalności przemierzył z recitalami 30. stanów USA, występował w Niemczech, Austrii, Japonii i we Włoszech. W roku 2014 dał pierwszy solowy recital klawesynowy w Pekinie i Wuhan, a w styczniu 2017 wystąpił ponownie z recitalem w Pekinie w Forbidden City Concert Hall.
Erickson jest znany w swoim środowisku jako wybitny improwizator, zarówno na klawesynie, jak i fortepianie. Jego improwizowane preludia na tematy z muzyki Roberta Schumanna zostały przyjęte przez krytykę niemiecką jako "genialnie naśladujące styl Clary Schumann'.
W roku 2011 Erickson rozpoczął cykl warsztatów artystycznych pt. "Rethinking Bach:  A Performers' Workshop' w Aaron Copland School of Music. Od roku 2014 prowadzi regularne kursy mistrzowskie w Tokai University (Shonan).

Wstęp wolny.

_
opr.LT