plakat

Każdy z nas na co dzień spotyka się ze stereotypami, uprzedzeniami, a nawet dyskryminacją. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że żyjemy według utartych schematów i uproszczeń. Warto się nad tym zastanowić, zweryfikować swoje poglądy podczas rozmowy w cztery oczy z osobą poddawaną działaniu stereotypów, uprzedzeń czy dyskryminacji. Taka okazja nadarzy się w pierwszą niedzielę września (6 września) w godzinach od 12:00 do 20:00 w Centrum Amarant (ul. Słowackiego 19/21, Poznań) podczas wydarzenia pod nazwą Żywa Biblioteka.

Żywa Biblioteka to metoda edukacji o prawach człowieka, to przestrzeń, w której Czytelnik spotyka się z Książką po to, aby wysłuchać jej opowieści, zbliżyć się do niej oraz spróbować zweryfikować stereotyp, jakim Czytelnik - często bezwiednie - określa grupę społeczną reprezentowaną przez daną Książkę. Żywa Biblioteka oferuje bogaty Księgozbiór. Na półce z Książkami znajdą się osoby o różnym wyznaniu, kolorze skóry, orientacji seksualnej, wieku, wykształceniu, sprawności, zawodzie, statusie społecznym, poglądach. Choć tak różne, Książki mają wspólny cel - promowanie idei praw człowieka oraz akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia. Katalog Żywych Książek, z którymi można będzie porozmawiać 6 września, zostanie opublikowany na Facebooku.

Organizator: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowy Partnerzy: Human Library Organization Żywa Biblioteka Polska, Biblioteka Uniwersytecka UAM, Centrum Amarant Tramwajarz.

Zobacz https://www.facebook.com/events/1629482060643988/