foto

Cykl imprez poświęconych pamięci Jacka Kaczmarskiego

2014-03-19 ( środa ) – 2014-03-21 ( piątek )
ODK Pod Lipami, os. Pod Lipami 108A, Poznań

Pierwsze spotkanie z cyklu spotkań przedstawiających sylwetkę barda oraz koncert.

W środę, 19 marca o godzinie 19 zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu spotkań przedstawiających sylwetkę barda. Biografię Jacka Kaczmarskiego przedstawi Krzysztof Gajda.

Jacek Kaczmarski (ur. 22 marca 1957 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2004 w Gdańsku) - poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz, twórca tekstów piosenek.

Postać powszechnie kojarzona z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym - okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji.

Krzysztof Gajda jest pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor biografii Jacka Kaczmarskiego To moja droga: Biografia Jacka Kaczmarskiego oraz książki Jacek Kaczmarski w świecie tekstów.

Wstęp wolny.

W piątek, 21 marca o godzinie 19 na koncert: "Zostały jeszcze pieśni..." - Trio Łódzko - Chojnowskie, Triada Poetica, Justyna Panfilewicz - koncert w 10. rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego.

Zespół Trio Łódzko-Chojnowskie to Paweł Konopacki (gitara), Witold Łuczyński (gitara) i Tomasz Susmęd (fortepian).

Połączyła ich pasja wspólnej fascynacji osobą i twórczością zmarłego wybitnego poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmar- skiego.

Triada Poetica - duet filologów z wykształcenia,  muzyków - z zamiłowania i dwójka przyjaciół - z przekonania:.
Oprócz tych relacji łączy ich także - a może właśnie przede wszystkim - szacunek do twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Z Jego twórczością związany jest główny nurt działalności artystycznej:  duet wykonuje piosenki Jacka oraz Jego wiersze do własnych kompozycji. Artyści sięgają także po piosenki czy teksty innych autorów, których lubimy i cenimy.

Justyna Panfilewicz, ps. Jazzta  - wokalistka rockowa, autorka tekstów, interpretatorka poezji śpiewanej. Scenicznie zadebiutowała w roku 1997 występami z Zespołem Folklorystycznym Pieśni i Tańca Sierakowice. Od 2004 roku tworzy muzykę autorską. Od 2011 roku koncertuje z recitalami złożonymi z dorobku artystycznego Mistrzów słowa i interpretacji: m.in. Jacka Kaczmarskiego, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Jeremiego Przybory, Ewy Demarczyk.

Koncert Pod Lipami jest pierwszym z cyklu koncertów pod wspólnym tytułem: "Zostały jeszcze pieśni..." w 10. rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego.