plakat

SENSORIUM - instalacja Rafała Zapały

2014-10-09 ( czwartek ) – 2014-10-27 ( poniedziałek )
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

9.10. g. 18 Sala pod Zegarem - prezentacja programu towarzyszącego instalacji, wprowadzenie: Agnieszka Jelewska, Michał Krawczak /HAT Center, wstęp wolny.

SENSORIUM to instalacja dźwiękowa, realizowana przez Rafała Zapałę, w ramach programu Rezydenci w Rezydencji 2014. Autor chce sprawić, by pustą, monumentalną przestrzeń wieży zegarowej zamku wypełniła skomponowana przez niego muzyka. Jej odtwarzanie jest powiązane z reakcjami psychofizycznymi zwiedzających (zwiedzanie jest jednoosobowe). Ostatecznie kompozycja będzie miała otwartą formę, muzyka będzie rozwijać się w różnych kierunkach i różnych tempach w korelacji ze stanem umysłu zwiedzającego. Stany emocjonalne sczytywane za pomocą biofeedacku (fale mózgowe, tętno, reakcje elektryczne skóry itp.) będą współtworzyć ostateczny kształt kompozycji. Technologiczne "serce" instalacji powstało w instytucie CCRMA na Uniwersytecie Stanforda. 

W obecnej fazie widzowie mają możliwość wzięcia udziału w badaniach, które pozwolą skonstruować ostateczną wersję SENSORIUM. Czas przeznaczony na "dostrajanie" neuronalnego instrumentu, jest wyjątkową okazją do tego, aby zderzyć się z warsztatem artystycznym, który z reguły jest niedostępny szerokiej publiczności, i móc przetestować prototypową wersję instalacji.

Ze względu na specyfikę instalacji - zarówno w wersji prototypowej, jak i ostatecznej odwiedzenie instalacji wymaga wcześniejszego zarejestrowania się na stronie projektu: www.sensorium.com.pl.

Rafał Zapała jest kompozytorem i improwizatorem. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Kompozycji i pracownik Studia Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) na Akademii Muzycznej w Poznaniu.  Jest współtwórcą zespołów Sepia Ensemble, an_ARCHE NewMusicEnsemble, zespołów z muzyką improwizowaną: XynThi i TonyTony oraz projektówsound artowych.

Integralną częścią projektu SENSORIUM jest program naukowo-edukacyjny kuratorowany przez Agnieszkę Jelewską i Michała Krawczaka z HAT Center UAM. W czasie cyklu spotkań, prezentacji, dyskusji omawiane będą najnowsze formy twórczości łączącej praktykę artystyczną i naukową.

  • 24.10. - g. 17 Hol Balkonowy, wstęp wolny, "Wizje przyszłości. Sztuka, nauka i technologia w xxi wieku" - panel dyskusyjny. Udział wezmą: Agnieszka Jelewska, Joanna Kordjak, Stanisław Welbel, Michał Krawczak, Rafał Zapała, Paweł Janicki, Przemysław Jasielski.
  • 25-27.10. - g. 10-17, wstęp wolny, "Post-technologiczne doświadczenia. Sztuka-nauka-kultura" - konferencja
  • 25.10. - HAT Center, Collegium Maius UAM, Sala pod Kopułą, ul. Fredry 10
  • 26.10. - Nowe Kino Pałacowe
  • 27.10. - Nowe Kino Pałacowe
  • 24.10.g. 19 Sala Prób,  wstęp wolny, wernisaż wystawy Jill Scott "Auralroots", wystawa czynna do 16.11.

Zobacz www.zapala.com.pl