Wydarzenia na planie Pokaż na planie
© 2014, Birgit Püve/Arvo Pärt Centre

Nostalgiczne urodziny Arvo Pärta na wielkim ekranie

2015-09-11 ( piątek )
17:30-23:00
Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Po utwory Arvo Pärta chętnie sięgają najgłośniejsi twórcy kina artystycznego i hollywoodzkiego, tacy jak Gus Van Sant, Tom Tykwer, François Ozon, Paolo Sorrentino czy Robert De Niro. W dzień 80. urodzin Pärta, 11 września, o godz. 17.30, w Fundacji Malta, pokazane zostaną filmy dokumentalne i fabularne z jego muzyką.

Maraton jest przedsmakiem 8. edycji Nostalgia Festival Poznań, która odbędzie się 22-24 października i w całości poświęcona będzie twórczości estońskiego kompozytora. Nominowany do Oscara "Fotograf wojenny", w reżyserii Christiana Freia, to dokument o Jamesie Nachtweyu, słynnym twórcy fotografii wojennych, laureacie m.in. nagrody World Press Photo. Muzykę do filmu skomponował Arvo Pärt a także znana poznańskiej publiczności Eleni Karaindrou oraz David Darling. Producentem muzyki jest Manfred Eicher, legendarny założyciel ECM, bliskiej duchowi Nostalgii wytwórni płytowej, z którą związany jest Arvo Pärt i wielu innych artystów prezentowanych w historii festiwalu.

Pokaz "Fotografa wojennego" poprzedzą projekcje rejestracji koncertów i dokumentu o Arvo Pärcie. W 1998 r. odwiedził on Poznań, a jego wizytę zarejestrował Mariusz Grzegorzek, tworząc jedyny polski film o kompozytorze. Podczas nostalgicznego maratonu obejrzeć bęzie można nagrania dwóch koncertów, podczas których utwory Arvo Pärta, takie jak "Miserere" i "Tabula Rasa", interpretowali w Poznaniu Bornus Consort Ensemble, Orkiestra Młodej Filharmonii, chór i soliści pod batutą Marcina Sompolińskiego. Portret Arvo Pärta stworzony z dwudziestu czterech ważnych momentów i z najważniejszych utworów muzycznych kompozytora zobaczyć bęzie można w "24 Preludes for a Fugue" Doriana Supina.

Program maratonu filmowego z muzyką Arvo Pärta:

  • 17:30 24 preludes for a fugue, reż. Dorian Supin
  • 19:30 Rejestracja poznańskich koncertów: Miserere, Tabula Rasa, reż. Mariusz Grzegorzek
  • 21:30 Fotograf wojenny, reż. Christian Frei 11 września,

Fundacja Malta, ul. Ratajczaka 44, wstęp wolny.

Zobacz malta-festival.pl/pl/festival/news/nostalgiczne-urodziny-arvo-parta-na-wielkim-ekranie