plakat

4. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - W łagodnym powiewie

2015-09-19 ( sobota ) – 2015-10-01 ( czwartek )
20:00-22:00
Fara poznańska - Bazylika Farna w Poznaniu, ul. Gołębia 1, Poznań

We wrześniu w Bazylice Farnej po raz kolejny łagodny powiew klasyki w oryginalnym zestawie brzmieniowym wypełni wnętrza świątynne, odmienione barwną iluminacją. Głównym przesłaniem festiwalu jest ukazanie kompatybilności sztuki i nauki. Szczególną pozycję w tegorocznym festiwalu zajmą instrumenty klawiszowe. Na głównym miejscu król instrumentów - historyczne organy z połowy XIX wieku zbudowane przez słynnego wówczas saksońskiego organmistrza Friedricha Ladegasta - z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi i dynamicznymi (THIERRY ESCAICH Francja, ANDRZEJ BIAŁKO Polska, JOHAN HERMANS Belgia). Podczas jednego z koncertów kameralnych będziemy mieli niezwykłą okazję poznania unikatowego instrumentu o tajemniczej nazwie VIOLA ORGANISTA, którego projekt stworzył kilka wieków temu Leonardo da Vinci. Jego konstruktorem jest krakowski pianista i pasjonat SŁAWOMIR ZUBRZYCKI, który podczas recitalu zaprezentuje jego możliwości brzmieniowe, a na osobnym spotkaniu opowie o okolicznościach powstania instrumentu.

Inspiracją MARATONU - którego interdyscyplinarna formuła pozwala na aktywny udział uczestników - będzie chorał. Jego wpływy będzie można odnaleźć w muzyce chóralnej (zespół wokalny ARTIS SONUS, dyr. JACEK SYKULSKI), organowej (AGNIESZKA I JAROSŁAWY TARNAWSCY) i jazzowej (KATARZYNA STROIŃSKA-SIERANT - fortepian i JAN ADAMCZEWSKI - saksofon). Muzyczne ilustracje powiąże gawędą naukową EWA DOMAGAŁA, której chór PARADISO zaprezentuje chorał w czystej postaci.

W barokowym Kapitularzu zabrzmi koncert kameralny jednego z nielicznych w Polsce oktetów dętych - KAPELI FARNEJ. Zespół wykonuje muzykę, która jedynie incydentalnie pojawia się na polskich scenach muzycznych - tym samym przywraca do życia zapomniane utwory, nierzadko wykonując je w Polsce po raz pierwszy.

Oprócz głównych koncertów festiwalu odbędą się także wydarzenia towarzyszące opierające się na aktywnym uczestnictwie słuchaczy. W ramach spotkań przybliżających historię niezwykłego zabytku architektury będzie można zwiedzić zakamarki Fary oraz nocą w blasku świec odwiedzić podziemia farne.
Podczas spotkania z organami Ladegasta "Co w organach piszczy" dzieci będą miały okazję zajrzeć do wnętrza instrumentu, odkryć tajniki działania mechanizmu i przypatrzeć się pracy organisty
(ROBERT NAPIERALSKI).

WSTĘP WOLNY

DZIEŃ PIERWSZY
(sobota 19.09.2015, godz. 20.00, Bazylika)
RECITAL ORGANOWY - THIERRY ESCAICH (Francja)

DZIEŃ DRUGI
(niedziela 20.09.2015, godz. 20.00, Kapitularz)
KONCERT KAMERALNY - KAPELA FARNA

DZIEŃ TRZECI
(sobota 26.09.2015, Bazylika)
godz. 11.30 - CO W ORGANACH PISZCZY zwiedzanie organów dla dzieci
godz. 12.15 - KONCERT FARNY promocja najmłodszych talentów organowych
godz. 13.30 - ZWIEDZANIE ZAKAMARKÓW FARY
godz. 20.00 - NOCĄ W FARZE... zwiedzanie w blasku świec podziemi kościoła
godz. 20.00-23.00 - MARATON CHORAŁOWY
AGNIESZKA I JAROSŁAW TARNAWSCY - organy
zespół wokalny ARTIS SONUS
JACEK SYKULSKI - dyrygent
KATARZYNA STROIŃSKA-SIERANT - fortepian
JAN ADAMCZEWSKI - saksofon
chór dziewczęcy PARADISO
gawęda naukowa EWA DOMAGAŁA

DZIEŃ CZWARTY
(niedziela 27.09.2015)
godz. 18.00 (Cafe Misja) JEDYNA NA ŚWIECIE VIOLA ORGANISTA - spotkanie z gościem
godz. 20.00 (Kapitularz) KONCERT KAMERALNY
SŁAWOMIR ZUBRZYCKI - viola organista

DZIEŃ PIĄTY
(wtorek 29.09.2015)
RECITAL ORGANOWY - JOHAN HERMANS (Belgia)

DZIEŃ SZÓSTY
(czwartek 1.10.2015 Międzynarodowy Dzień Muzyki, g. 20.00, Bazylika)
RECITAL ORGANOWY - ANDRZEJ BIAŁKO

Zobacz www.facebook.com/wlagodnympowiewie