d

Debata o polskim katolicyzmie - "Kościół i kultura - mecenat, granice wolności"

2016-04-27 ( środa )
CK Zamek, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82

Dyskutanci: dr Jakub Dąbrowski, prof. UAP Izabela Kowalczyk, ks. prof. KUL Alfred Wierzbicki Moderator: Dariusz Rosiak
Trzecia debata, poświęcona kulturze,  skupi się na przygodach Kościoła ze sztuką i sztuki z Kościołem. Punktem wyjścia uczynimy lata 80., które w polskiej historii wiążą się z przyjęciem przez Kościół funkcji mecenasa wobec wielu niereligijnych i niekatolickich działań artystycznych / kulturowych (koncerty, wystawy, spotkania dyskusyjne, wieczory poetyckie, spektakle teatralne). Ostatnia dekada PRL-u zostanie porównana z okresem późniejszym, dla którego cechą charakterystyczną jest stopniowe ideologiczne zawężania pola sztuki tolerowanej przez Kościół oraz wielokrotne kwestionowanie prawa artystów do swobody wypowiedzi i zaskarżanie konkretnych dzieł sztuki (zwłaszcza filmów i wystaw z zakresu sztuk wizualnych).

Jakub Dąbrowski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się historią sztuki po 1945 roku oraz zagadnieniami z pogranicza sztuki i prawa. Autor dwutomowej monografii: "Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Aspekty prawne" (wspólnie z Anną Demenko); "Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku. Artyści, sztuka i polityka".

Izabela Kowalczyk - historyczka sztuki, badaczka kultury, nauczycielka akademicka, krytyczka, publicystka i feministka, współzałożycielka Stowarzyszenia Kobiet KONSOLA. Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadzi bloga "Straszna sztuka". Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest sztuka współczesna odnosząca się między innymi do kwestii władzy, cielesności, płci oraz do historycznych traum. Zajmuje się również uwikłaniem sztuki w politykę oraz kontrowersjami dotyczącymi politycznej cenzury dzieł sztuki, zwłaszcza prac naruszających tabu związane z religią, cielesnością lub historią.

Alfred Wierzbicki - ksiądz, wykładowca, poeta i pisarz; od 2008 profesor nadzwyczajny KUL w Katedrze Etyki na Wydziale Filozofii KUL. W latach 1992-1997 pracownik w sekcji katolickiej w Telewizji Lublin.  Od 2006 jest dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem naczelnym kwartalnika "Ethos". Pełni funkcję dyrektora Centrum Dialogu Wschód-Zachód w Lublinie; od 2002 - prorektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, od 2006 - członek Komitetu Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Dariusz Rosiak - dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program "Raport o stanie świata", współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie publikował w dodatku "Plus Minus", dziś prasowy "wolny strzelec".

Wstęp wolny.

opr.sw

Zobacz www.zamek.poznan.pl/index,pl.html