na zdjęciu twarz dyrygenta Eivinda Gullberga Jensena.

487. Koncert Poznański - Beethoven nasz współczesny

2021-02-26 ( piątek )
19:00
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań

Zlecenie na napisanie muzyki do dramatu Egmont Johanna Wolfganga von Goethego, Ludwig van Beethoven przyjął z radością. Był bowiem wielbicielem talentu poety, ale także wolnościowych haseł w tym dramacie zawartych. Utwór, powstały w 1810 roku, składa się z kilku części,  ale w całości wykonywany jest  sporadycznie. Niesłabnącą popularnością cieszy się wciąż jednak uwertura funkcjonująca jako samodzielne dzieło i jako takie pojawiające się często w programach koncertowych.

Pracę nad ukończoną jesienią 1802 roku II Symfonią D-dur op. 36 Ludwig van Beethoven rozpoczął zapewne dużo wcześniej, bowiem często swoje utwory przetwarzał, zmieniał, doskonalił. Po raz pierwszy zabrzmiała ona w Wiedniu, w Theater an der Wien, 5 kwietnia 1803 roku pod dyrekcją kompozytora. 

Muzyka II Symfonii jest jasna i pogodna, mimo iż powstała w trudnym dla Beethovena czasie. Ukończył ją podczas pobytu w Heiligenstadt, gdy okazało się, że jego postępujące problemy ze słuchem mogą być nieuleczalne... I gdy dziś się nią zachwycamy może trudno nam zrozumieć współczesnych kompozytorowi, dla których dzieło było zbyt długie w czasie i sztuczne i w którym  widzieli przesadne gonienie za nowoczesnością i ekscentrycznością.

Filharmoników Poznańskich poprowadzi znakomity norweski dyrygent Eivind Gullberg Jensen.

PROGRAM: 

  • Ludwig van Beethoven, Uwertura Egmont op. 84
  • Ludwig van Beethoven, II Symfonia D-dur op. 36

Allegro con brio
Larghetto
Allegro
Allegro molto

opr.sw

Zobacz https://filharmoniapoznanska.pl/

Zobacz filharmoniapoznanska.pl/