Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Baner cyklu Roztańczone rodziny.

Warsztaty pisania o spektaklach tańca dla dzieci - Skoczne słowa

2021-10-18 ( poniedziałek )
15:30
Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań

Warsztaty pisania o spektaklach tańca dla dzieci. Trzygodzinne spotkanie skierowane jest to krytyczek/ów i studentów/ek zarówno z obszaru tańca, jak i sztuki dla dzieci. Uruchamiając strategie pochodzące z różnych obszarów krytyki teatralnej (teatr, taniec, teatr dziecięcy), uczestnicy/czki wraz z prowadzącymi nakreślą zarówno obszary ich dialogu, jak i miejsca potrzebujące nowego języka. 

W trakcie warsztatów zwrócimy uwagę na "użytkowy" charakter tekstów o tańcu i teatrze (omówimy dla kogo one powstają i komu do czego są potrzebne), ale przede wszystkim skupimy się na takich zagadnieniach związanych z warsztatem pisarskim jak pisanie o ruchu oraz znaczenie i analiza pozaliterackich elementów dzieła teatralnego. Wspólnie poszukamy też odpowiedzi na pytanie, czy o spektaklach dla dzieci pisze się inaczej niż o tych, które są adresowane do dorosłych?

Warsztaty poprowadzą Jadwiga Grabowska (Majewska) i Agata Drwięga.

Agata Drwięga - absolwentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obecnie, pod kierunkiem prof. Dobrochny Ratajczakowej, kończy pracę nad rozprawą doktorską poświęconą dorobkowi artystycznemu Leokadii Serafinowicz. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień związanych z teatrem dla dzieci i teatrem lalek. Od 2014 związana z Teatrem Animacji w Poznaniu - obecnie jako specjalistka ds. edukacji, wcześniej także jako specjalistka ds. kontaktów z mediami. Współpracuje także z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Autorka licznych recenzji, wywiadów, artykułów problematyzujących wybrane zagadnienia dotyczące teatru lalek i teatru dla dzieci oraz artykułów naukowych. Jej teksty były publikowane zarówno w mediach branżowych ("Teatr", "Teatr Lalek", "Nietak-t" czy wortal e-teatr), codziennych ("Głos Wielkopolski"), jak i czasopismach naukowych ("Polonistyka. Innowacje"). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2018.

Jadwiga Grabowska (publikuje jako Jadwiga Majewska) - krytyczka, badaczka, teoretyczka, kuratorka, redaktorka, wykładowczyni, tłumaczka. Publikowała w miesięczniku "Teatr" - gdzie jest stałą współpracowniczką i autorką bloków monograficznych poświęconych tańcowi - oraz m.in. w "Didaskaliach", "Znaku", "Res Publice Nowej", "Arttaku", "Kulturze Enter", "dwutygodniku.pl".  Wykłada i prowadzi warsztaty na temat historii i teorii tańca oraz pisania o tańcu. Autorka książki The Body Revolving the Stage. New Dance in New Poland  (IT, Warszawa, 2011). Wyróżniona wieloma nagrodami i stypendiami m. in. 2013 - nagroda MKiDN za szczególny wkład w rozwój tańca współczesnego w Polsce, Nagroda Live Arts Festival, NYC 2012, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011, 2018, w ramach których opracowała dwie antologie tekstów o tańcu współczesnym. Autorka i kuratorka MAKT - Mobilnej Akademii Krytyki Tańca (2013-2018). Jest członkinią Dance Critics Association, Congress of Research in Dance, The International Dance Council CID, Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, Polskiego Forum Choreologicznego oraz członkiem założycielem Stowarzyszenia Forum Środowisk Sztuki Tańca, w którym pełni funkcję prezeski. Od października 2019 pracuje jako Kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

_

Pełna informacja, opis zajęć i sylwetki prowadzących, zdjęcia oraz afisz - w załącznikach oraz TUTAJ