plakat

Główne uroczystości obchodów 100-lecia niepodległości Polski

2018-11-11 ( niedziela )
12:00
plac Wolności, Poznań

Kategoria: Oświata

Główne uroczystości odbędą się na placu Wolności w Poznaniu, gdzie w samo południe zostanie odśpiewany hymn państwowy. Uczestnicy uroczystości włączą się tym samym w ogólnopolską akcję "Niepodległa do hymnu". Odbędą się także apel pamięci, defilada pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych oraz koncert orkiestry.

Po głównych uroczystościach rozpocznie się niepodległościowy piknik historyczno-patriotyczny, organizowany przez Grupę Rekonstrukcyjną 7 D.A.K. Podczas pikniku odbędą się pokazy historyczne z udziałem m.in. pirotechnika oraz pokaz pojazdów historycznych, m.in. samochodu pancernego Austin-Putiłow "Poznańczyk", samochodu pancernego Ehrhardt E-V/4 czy transportera Half Track. Będą też prezentowane dioramy.

Na stoiskach Poczty Polskiej i Narodowego Banku Polskiego będą eksponowane okolicznościowe znaczki, monety i banknoty wydane z okazji 100-lecia niepodległości. Stowarzyszenie Dzieje z Murowanej Gośliny zaprezentuje widowisko pt. "Powstanie Wielkopolskie" Będą też prezenty-niespodzianki związane ze Świętem Niepodległości oraz 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a także wojskowa grochówka.

Punktem kulminacyjnym będzie supernowoczesny mapping - parominutowa multimedialna opowieść o wielkopolskiej drodze do nieodległości, która zostanie wyświetlona na zabytkowym budynku Arkadii.