Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Plakat filmu

Science non-fiction: Nowy, lepszy człowiek

2019-09-26 ( czwartek )
20:30
Kino Pałacowe, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Organizatorzy zapraszają na nowy cykl w Kinie Pałacowym. Co miesiąc będzie prezentowany jeden film, który przybliży świat nauki i nowych technologii.
Sztuczna inteligencja, sztuczne stymulatory przyjemności, sztuczne waluty w wirtualnym świecie - czy mogą się okazać lepsze od oryginału? Filmy w tej sekcji ujawniają bez ogródek realne zagrożenia płynące z rozwoju nowych technologii.

Partnerem cyklu jest Against Gravity.

NOWY, LEPSZY CZŁOWIEK | More Human Than Human, reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting, Belgia, Holandia, Stany Zjednoczone, 2018, 79'.

Twórcy filmu postanowili zbudować robota, który zastąpi ich w roli filmowców. Projektują, budują i programują sztuczną inteligencję, żeby sprawdzić, czy będzie ona w stanie przeprowadzić z nimi wywiad. Bo jeśli robot potrafi nauczyć się samodzielnie składać ręcznik, to może pewnego dnia będzie mógł też zrobić operację lub prowadzić wojnę? Film inicjuje debatę o potencjale sztucznej inteligencji. Konfrontuje nas również z etycznymi dylematami dotyczącymi sposobu, w jaki jest programowana, i wartości przyświecających pracy naukowców.

Szybki rozwój sztucznej inteligencji i jej znaczący wpływ na nasze życie jest faktem. Kiedyś była ona domeną science fiction i futurystycznych wizji, dziś jest częścią naszej rzeczywistości. Samojezdne auta, na własną rękę poszukujące celu drony, technologie pozwalające rządom zbierać nasze dane osobowe - jesteśmy otoczeni przez inteligentne maszyny. Coraz częściej oczekujemy też od nich, że nas poznają, zrozumieją i przewidzą nasze potrzeby.

Naukowcy przewidują, że w ciągu 15-30 lat zwykły komputer domowy przekształci się w inteligentną maszynę przypominającą człowieka. Z jednej strony sztuczna inteligencja to triumf ludzkiego umysłu. Ale powinniśmy się przygotować na poważne społeczne i etyczne konsekwencje jej powstania.
Czy oznacza ona koniec naszego gatunku i zapowiada początek nowego? Dlaczego ludziom tak zależy, żeby stworzyć inteligencję, która może stać się przyczyną ich zagłady? Jak możemy nauczyć się radzić sobie z nową, sztucznie stworzoną istotą i pokierować jej zachowaniem?

Zobacz www.facebook.com/events/488566638630537/