Zabytkowe kamienice widziane przez otwartą kłódkę.

Zabytek Otwarty na Trakcie Królewsko-Cesarskim - Kościół św. Kazimierza

2021-09-04 ( sobota )
12:00-17:00
Kościół św. Kazimierza, ul. Bydgoska 4b, Poznań

Druga w tym roku edycja Zabytku Otwartego na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Tym razem przenosimy się na prawy brzeg Warty - w okolice, które przez dekady pozostawały nieco na uboczu. "Otwieramy" obiekt o niezwykłej historii, skrywający w swych murach niejedną tajemnicę.

Przez stulecia najwyższym wzniesieniem okolic Ostrowa Tumskiego i Śródki była tzw. Góra Kawalerska. Jej nazwa wzięła się od rezydującego w pobliżu Zakonu Kawalerów Maltańskich. W końcu XVII wieku na stokach góry wzniesiono kościół i klasztor reformatów. Stąd dzisiaj miejsce to nosi miano Wzgórza Reformatów. Z czasem powstał tu cmentarz, potężny fort poznańskiej twierdzy, a także szkoła i zakład dla głuchoniemych dzieci.

Spotkajmy się w kościele św. Kazimierza - jednej z najciekawszych przestrzeni historycznych w Poznaniu. Podczas wydarzenia poznamy historię dawnej świątyni reformackiej, nad którą pieczę sprawuje dziś parafia polskokatolicka. Zajrzymy m.in. za główny ołtarz, czyli do miejsca, w którym mieszkali ostatni poznańscy reformaci.

Proponujemy spacery, prelekcje i prezentacje, podczas których pokażemy zabytek od najciekawszej strony. Więcej informacji i regulamin: www.trakt.poznan.pl.

Wydarzenia odbywają się w przestrzeni dostępnej. Spacery będą prowadzone częściowo po nierównym terenie (np. trawa, zarośla, bruk). Osoby z niepełnosprawnością ruchu prosimy o ostrożność.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Parafią Polskokatolicką Św. Kazimierza

Wstęp wolny!

Zobacz www.facebook.com/trakt.poznan