Konsultacje dot. pomnika Smolenia

Pomnik Bohdana Smolenia ma stanąć na skwerze położonym u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. W dniach 3 - 24 sierpnia poznaniacy i poznanianki mogli wyrazić swoje opinie o jego formie i lokalizacji - przeprowadzane były konsultacje społeczne.

Projekt: Bohdan Smoleń siedzący na krześle przy niewielkim stoliku, zamyślony. Prawy łokieć opiera na stole i dłonią dotyka brody, lewa dłoń na oparciu krzesła. Naprzeciw drugie, puste krzesło - grafika artykułu
Pomnik Bohdana Smolenia

W środę, 12 sierpnia, odbyło się spotkanie on-line, w którym udział mogły wziąć wszystkie zainteresowane osób.

Pomnik ma zostać stworzony według projektu pt. "Aaa tam cicho być", jego autorem jest Piotr Socha - zwycięzca konkursu zorganizowanego dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret "Tey", który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Zajmował się też działalnością społeczną - założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia", zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zmarł w grudniu 2016 roku.

(AW/UA)