Każdy może być rodzicem

Szukamy rodziców zastępczych wśród par, małżeństw, osób samodzielnie żyjących, bez względu na wiek, w tym także seniorek i seniorów. Obecnie trwają szkolenia dla przyszłych opiekunów dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, a zainteresowanie nimi jest większe niż w tym samym czasie poprzedniego roku.

"" - grafika artykułu
Kto może być rodzicem

Rodzicem zastępczym może zostać każda osoba, która kocha dzieci. Może to być małżeństwo lub osoby, które nie są w formalnym związku, także singiel, singielka, seniorka lub senior. Nie ma znaczenia wiek, ważna jest motywacja. Przede wszystkim taka osoba musi mieć wewnętrzne przekonanie, że chce wspierać dzieci, opiekować się nimi ze zrozumieniem i akceptacją ich indywidualnych potrzeb.

Kandydat lub kandydatka na rodzica zastępczego ma obowiązek ukończenia szkolenia, a w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca ją musi posiadać stałe źródło dochodu pozwalające na samodzielne utrzymanie. Tylko w przypadku bycia rodzicem zastępczym zawodowym, opieka nad dziećmi staje się formalną pracy, za którą rodzic otrzymuje pensję. Okres przygotowawczy do przyjęcia dziecka trwa do 3 miesięcy. To spotkania, warsztaty i szkolenia, które pozwolą rodzicom na pełne przygotowanie się do nowej roli wobec dzieci. Rodzic zastępczy również na dalszym etapie, gdy dziecko zamieszka już w jego domu, może liczyć na wsparcie finansowe, konsultacje i specjalistyczną pomoc. Wiele osób nie rozróżnia rodzin adopcyjnych od rodzin zastępczych. Rodzicem zastępczym można zostać na pewien czas w życiu dziecka lub dzieci. Do systemu pieczy zastępczej trafiają bardzo malutkie dzieci, które nie mają nawet roku, a już doznały krzywdy ze strony rodziców. Są też te starsze, które wiele rozumieją z tego, co doświadczyły w swoich złych domach. Im szczególnie trzeba pokazać, czym jest miłość, dobro, szacunek i uwaga, by w przyszłości nie powielały nieszczęśliwego losu. Dzieci doświadczone krzywdą ze strony najbliższych, które trafiają do poznańskich placówek marzą o tym, by ktoś je chciał otoczyć czułą opieką, by je zrozumiał i pokochał. W ich sytuacji prawnej najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do szczęścia i lepszej przyszłości jest rodzina zastępcza.

W Poznaniu działa obecnie 391 rodzin zastępczych, w których wychowuje się łącznie 547 dzieci. Miasto zachęca kolejne osoby zainteresowane zostaniem rodzicem zastępczym do odwiedzenia strony internetowej: www.poznan.pl/zastepczyrodzic, gdzie szczegółowo przedstawiono wszystkie aspekty związane z przyjęciem dzieci do swojego domu, łącznie z finansowym wsparciem udzielanym przez Miasto. Pod specjalnie uruchomionym telefonem - 61 648 60 49 dyżurują specjaliści gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące rodzicielstwa zastępczego.