Kolor turbin wabi owady, nietoperze i ptaki

Naukowcy analizujący problem ptaków i nietoperzy, ginących przez wibrujące łopaty turbin wiatrowych, przedstawili wyniki doświadczeń, z których wynika, że kolor turbin - najczęściej biały lub szary- może przyciągać duże ilości owadów, na które polują żerujące w okolicy nietoperze i ptaki, zbliżające się niebezpiecznie blisko do tych urządzeń.

Kolor farby, na jaką pomalowano łopaty turbin (biel, szarości, żółty, błękit, czerwień, purpura) wpływa na to, ile w pobliżu jest owadów, zarówno w dzień, jak i w nocy. Kolory: żółty, biały i jasny szary przyciągały rekordowe ilości owadów, m.in. drobnych muszek, dużych much, ciem, motyli, żuków i komarnic. Zwiększony efekt uzyskano po dodaniu do farby składnika, który wzbogacił ją o ultrafiolet i czerwień, kolory doskonale widoczne dla owadów. Najmniej atrakcyjny okazał się kolor purpurowy.

Stwierdzono zatem, że zmiana koloru turbiny może wpłynąć na liczbę lecących w jej stronę owadów oraz na liczbę ciągnących za nimi nietoperzy i ptaków. Choć nie wyklucza się także innych czynników, jak chociażby ciepło wydzielane przez turbiny i wibrujące łopaty, które wpływają na echolokację nietoperzy.

Zapraszamy do zapoznania się z wytycznymi (Wytyczne w zakresie oddziaływania elektrowni wiatrowych na ptaki), które zostały przedstawione podczas III Dorocznej Konferencji PSEW. Stowarzyszenie wraz z gronem ekspertów między innymi z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, pracowało nad tym dokumentem ponad rok. Stanowi on zestaw dobrych praktyk w zakresie poszukiwania nowych lokalizacji, przeprowadzania monitoringu przedrealizacyjnego i poinwestycyjnego przez deweloperów i inwestorów zainteresowanych realizacją projektów wiatrowych.

sieci społecznościowe