Odkryto nowe gatunki zwierząt

W bieżącym roku odkryto nowe gatunki zwierząt:

  1. ćma w Arizonie

  2. ptak śpiewający z Laosu

  3. koliber w Hondurasie

  4. nowe gatunki z Nowej Gwinei

  • W górach Chiricahua w Arizonie odkryto nowy gatunek ćmy z różowymi skrzydłami. Biolog z University of Arizona, Bruce Walsh, dokonał odkrycia i nowoodkryty gatunek nazwał Lithophane leeae na cześć żony - Lee, która lubi kolor różowy.

  • Grupa australijskich naukowców podczas ekspedycji terenowej w Laosie odkryła nieznany gatunek ptaka śpiewającego, którego nazano - bilbil nagogłowy. To pierwszy gatunek z rodziny bilbili (Pycnonotidae) odkryty od ponad stu lat.  Ptak jest wielkości drozda i ma opalizujące zielono-oliwkowe upierzenie. Cechą charakterystyczną jest naga, pozbawiona piór głowa o różowej skórze z niebieskimi obwódkami wokół oczu.  Na terenie Azji jest to jedyny gatunek śpiewającego ptaka o nagiej skórze. Ptaka odkryto wśród lasów porastających wapienne wzgórza na nizinach Laosu, gdzie odkryto m in. kilka gatunków ssaków.

  • W  Hondurasie naukowcy odkryli unikalny gatunek kolibra, wielkości 10 centymetrów. "Esmeralda" posiada upierzenie w kolorze intensywnego szmaragdu. Ptaki te żyją tylko w suchych tropikalnych lasach na terytorium środkowoamerykańskiego kraju i uważane są za najmniej liczny podgatunek tych stworzeń w Ameryce Łacińskiej. W 1938 roku zajmowały one obszar 30 tysięcy hektarów, w 1997r. ich powierzchnia w zmniejszyła się do 16 tys. hektarów, a w 2000 r. do 8,5 tys. hektarów. Z tego  tylko 4 tys. hektarów nadaje się do zamieszkiwania przez kolibry.

  • Międzynarodowa grupa naukowców z organizacji Conservation International (zajmującej się bioróżnorodnością) w trakcie wyprawy na Nową Gwineę odkryła ponad 50 nowych gatunków zwierząt. Na suchych terenach wyżynnych oraz w porastającym pobliskie tereny lesie tropikalnym odkryto 50 nieznanych  gatunków pająków, w większości należących do rodziny skakunowatych. Ponadto biolodzy odkryli trzy gatunki żab oraz jeden gatunek gekona.

Wg szacunków przyrodników z WWF, w ciągu ostatniego dziesięciolecia odkryto przeszło 1000 gatunków zwierząt i roślin.