Powstał pierwszy w Polsce DOM BEZ ŻARÓWKI

Po raz pierwszy w Polsce, a także jako jeden z pierwszych na świecie, został otwarty DOM BEZ ŻARÓWKI. Wewnętrzne i zewnętrzne oświetlenie domu oparte jest wyłącznie na technologii LED.

Budynek znajduje się w Piasecznie pod Warszawą. Będzie on otwarty dla zwiedzających i wszystkich, którzy będą chcieli zapoznać z nową i funkcjonalną technologią oświetleniową, wykorzystującą diody LED. "Dom bez żarówki" wyposażony jest w ponad 50 różnych przykładów konkretnych zastosowań tego typu oświetlenia.

W 2007 roku opracowano i wdrożono do produkcji nowatorski system opraw - profili, umożliwiający łatwe projektowanie i stosowanie małogabarytowych źródeł światła LED. Do tej pory technologię LED wykorzystywano głównie w elektronice, oświetleniu samochodowym, itp. Dzięki ww. systemowi opraw-profili można w prosty sposób montować energooszczędne diody wszędzie tam, gdzie źródło światła jest niezbędne.

Diody LED pobierają jedną czwartą energii, która jest potrzebna dla tradycyjnej żarówki, aby osiągnąć porównywalną efektywność oświetleniową. Zaletą ww. diod jest także ich małogabarytowość, co daje duże możliwości projektowe i montażowe w architekturze wnętrz i krajobrazu, a także wzornictwie przemysłowym. W "domu bez żarówki" można odnaleźć wiele koncepcji zastosowań technologii LED. Ekologiczne diody wykorzystano do oświetlenia wszystkich pomieszczeń: pokoi, kuchni, łazienki, pralni, sanitariatów, a także obejścia wokół domu: ciągów komunikacyjnych, podjazdów z kostki brukowej, miejsca do pracy, w ogrodzie itp. W tym miejscu ów typ oświetlenia, nie jest tylko gadżetem, ale jest wykorzystywany w sposób funkcjonalny.

Zakup LED szybko się zwraca, ponieważ diody są bardzo żywotne, a co szczególnie ważne, charakteryzują się bardzo małą energochłonnością - np.: diody niskiej mocy pobierają tylko 0,08 W na punkt świetlny.

Jedną z głównych barier dla powszechnego stosowania w gospodarstwach domowych technologii LED, jako źródła światła, był brak elementów bądź systemów opraw oświetleniowych, takich jak w przypadku popularnie wykorzystywanych źródeł światła sztucznego. "Dom bez żarówki" to praktyczny przykład zastosowania nowoczesnej i energooszczędnej technologii.