4 października Światowym Dniem Zwierząt. Uwaga! Konkurs

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest na świecie każdego roku od dnia powołania w 1931 r. i przypada na 4 dzień października. Rozpoczyna on Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października.

Rajd - grafika artykułu
Zdjęcie WKJiOŚ

Światowy Dzień Zwierząt został powołany na konwencji ekologicznej we Florencji już w 1931 r. jednak w Polsce oficjalnie uchwalono go dopiero 27 października 2006 roku. Głównym założeniem tego dnia jest rozbudowanie świadomości ekologicznej i zwrócenie szczególnej uwagi na dzikie i zagrożone gatunki zwierząt.

Czwartego października w kościele katolickim przypada wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. W listopadzie 1979 roku, papież Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem zwierząt, ekologii i ekologów. Św. Franciszek miał do przyrody bardzo duży szacunek dzięki czemu nie wykorzystywał jej ponad miary, a zwierząt nie traktował jako stworzeń uległych i poddanych człowiekowi. Wyrzekł się wyższości nad przyrodą i żył w jedności braterskiej nie tylko z ludźmi ale i ze zwierzętami. Był On człowiekiem, który widział piękno w każdym stworzeniu oraz doceniał przyrodę ponad wszystko.

W obecnych czasach życie zwierząt, zwłaszcza dzikich, jest bardzo mocno zagrożone. Z powodu ekspansji środowiska codziennie swoje domy traci tysiące zwierząt. Duży popyt na rożnego typu produkty w sposób znaczący wpływa na liczebność gatunków. Kupując produkty zawierający olej palmowy przyczyniamy się do wycinania lasów deszczowych na Borneo, gdzie żyją nasi kuzyni- orangutany borneańskie (Pongo pygmaeus). Wprowadzanie monokultury gatunkowej na tereny, które naturalnie są niesamowicie bogatą puszczą sprawia, że orangutany tracą swoje miejsce żerowania, odpoczynku i schronienia. Niestety jest to tylko jeden z krzywdzących środowisko przykładów. Chcąc znaleźć taki przykład w Polsce nie musimy szukać daleko. Rysie euroazjatyckie (Lynx lynx) zamieszkujące dzikie, polskie lasy z powodu coraz gęstszej infrastruktury tracą ciche i trudnodostępne dla człowieka miejsca. Wpływa to na ich rozmnażanie. Niestety ryś nie mając odpowiednich warunków nie będzie się rozmnażać co spowoduje zmniejszenie liczby osobników. Modernizacja przestrzeni miejskiej także wpływa na liczebność poszczególnych gatunków. Nieprawidłowo wykonane ocieplenia budynków i odnowienia elewacji skutkują coraz mniejszą liczebnością jerzyków (Apus Apus) w miastach. Jerzyki większość życia spędzają w locie jednak samice składają jaja i wychowują młode w szczelinach budynków czy stropodachach. Podczas modernizacji elewacji wystarczy zachować otwory lub powiesić budki lęgowe, które pozwolą na swobodne życie naszych sprzymierzeńców w walce z komarami.

Światowy Dzień Zwierząt jest dobrym momentem aby spojrzeć na naszą codzienność i wywnioskować jak nasze działania wpływają na życie innych stworzeń żyjących na Ziemi. Być może tego dnia warto się zastanowić jakie zmiany możemy wprowadzić w swojej codzienności aby wszystkim stworzeniom żyło się lepiej. Może będzie to postanowienie o zabieraniu własnej torby na zakupy aby zmniejszyć ilość plastikowych odpadów, które lądują w morzach i oceanach albo zabieranie własnego kubka do kawy na wynos? Pozornie małe rzeczy dzisiaj dla nas mogą mieć duże znaczenie dla całego, przyszłego świata zwierząt.

Pytanie konkursowe:

"Skąd wywodzi się polska nazwa ptaka - jerzyka (Apus apus)?

Dla 3 osób, które jako pierwsze prześlą poprawną odpowiedź na adres: kos@um.poznan.pl - nie później niż do środy, 10 października 2021 r. włącznie, wręczymy nagrody - zestawy gadżetów miejskich. Prosimy w temacie wiadomości wpisać: Konkurs - Światowy Dzień Zwierząt.

Załączniki

sieci społecznościowe