Hasłem przewodnim Światowego Dnia Wody jest "Wodna kooperacja". Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody mają charakter szczególny, zbiegają się z inauguracją Międzynarodowego Roku Narodów Zjednoczonych Współpracy w Dziedzinie Wody. Rok obchodzony jest właśnie pod hasłem podejmowania wspólnych działań, służących rozwiązywaniu najbardziej palących problemów, związanych z dostępem do zasobów świeżej wody na świecie. To temat niezwykle istotny, ponieważ tylko 1% tego zasobu nadaje się do picia.

Mimo, że ma mamy kalendarzową zimę, za oknem biało. Ostra zima często wzbudza wśród ludzi troskę o zwierzęta: jak one sobie teraz poradzą? Zatem aby nie zaszkodzić im, a faktycznie pomóc zwierzętom, trzeba najpierw dobrze poznać ich zwyczaje i ich biologię. Ważne są też ich preferencje żywieniowe. Musimy pamiętać o ostrzeżeniach przekazywanych przez specjalistów - karma dostarczana zwierzynie jest tylko uzupełnieniem codziennej diety, a nie jej podstawą. Źle zorganizowane dokarmianie może szkodzić bardziej niż głód i chłód.

Wypalanie traw jest szkodliwe, zabronione i grożą za to kary.
Z nadejściem wiosny z pól i łąk zniknął śnieg, odsłaniając wyschnięte trawy, które w wielu miejscach są celowo podpalane. Są ludzie, którzy uważają, że jest to najprostszy sposób na pozbycie się wyschniętych traw oraz chwastów. Nic bardziej mylnego!

Jest to niebezpieczny i bardzo szkodliwy proceder, a za wzniecanie tych pożarów przewidziane są dotkliwe kary, również finansowe, aż do pozbawienia całej kwoty płatności obszarowych finansowanych z budżetu UE włącznie!!!

Jak co roku ARiMR apeluje o zaprzestanie wiosennego podpalania suchych traw.

W dniu 28 lutego 2013 r., Prezydent Miasta Poznania wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na wykonanie robót budowlanych na budowę ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od ul. Serbskiej do ul. Ugory w ciągu ul. Nadbrzeże w Poznaniu, realizowanej w ramach zadania "Wartostrada - poznański ciąg pieszo-rowerowy.

Connie Hedegaard, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu, ogłosiła konkurs Komisji Europejskiej na inicjatywy niskoemisyjne, zachęcając do przedstawienia różnorodnych pomysłów.

Komisarz Connie Hedegaard stwierdziła, że: "Konkurs to doskonała okazja, aby nie tylko dyskutować o zmianie klimatu. Zgłaszając projekty, uczestnicy pomogą nam pokazać, że tworzenie świata, jaki lubimy, i klimatu, który nam odpowiada, jest zadaniem wykonalnym, na które możemy sobie pozwolić. Nie sprawi to bynajmniej, że nasze życie stanie się szare i monotonne."

Klub Gaja, nawiązując do poprzednich edycji programu, zaprasza wszystkie samorządy, instytucje, placówki oświatowe, wędkarzy, a także społeczności lokalne do udziału w 9 edycji programu Zaadoptuj rzekę 2013.

Celem programu, zwracającego uwagę na temat wody, jest zainspirowanie w szczególności dzieci i młodzieży do podejmowania lokalnych działań proekologicznych na rzecz najbliższych akwenów wodnych, np. rzek, stawów, jezior i Morza Bałtyckiego.

Woda jest  podstawowym warunkiem życia, a rzeki głównym źródłem wody, z której codziennie korzystamy. Powinniśmy je chronić, dbać o zachowanie ich bioróżnorodności i czystość wód.

Trwają konsultacje projektu programu priorytetowego LEMUR - Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej.

Celem programu jest uniknięcie emisji CO2 w związku z projektowaniem i budową nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej.

Program będzie wdrażany w latach 2013 - 2020. Nabory wniosków będą odbywać się w trybie naboru ciągłego. Ogłoszenia o rozpoczęciu naboru zostaną zamieszczone na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Do 31 stycznia br. każdy podmiot korzystający ze środowiska, zgodnie z art. 273 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska- tekst jednolity: Dz. U. z 2008r., Nr 25, poz. 150 z póź. zm. (POŚ) zobowiązany jest do uiszczenia opłat z tytułu:

  • wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza,
  • wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi,
  • poboru wód,
  • składowania odpadów (obowiązki opłat i sprawozdań od 2002 r. przejął zarządzający składowiskiem).

Informujemy, że do 31 stycznia 2013 r. trwa nabór wniosków na dofinansowanie przedsięwzięć pozainwestycyjnych w zakresie monitoringu środowiska, ochrony i kształtowania przyrody, zapobiegania i likwidacji skutków poważnych awarii oraz pozostałych - z Listą przedsięwzięć dla ubiegających się o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Poznaniu w 2013 roku.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, działając zgodnie z Ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zmianami)